EURINT 2014 International Conference

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Centrul de Studii Europene al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi organizează în perioada 9-10 mai 2014, în cadrul proiectului Ad-personam Jean Monnet Chair, conferința EURINT 2014 (ediția a II-a) cu tema EUROPEAN UNION IN TIMES OF CRISIS. PERSPECTIVES AND SOLUTIONS.

Conferința se adresează profesorilor, cercetătorilor, experților și tinerilor doctoranzi și post-doctoranzi din domeniile studiilor europene, relațiilor internaționale, economie, științelor politice, etc. din România, UE și țările Parteneriatului Estic.

Temele propuse pentru dezbatere în acest an sunt:

1. The EU economy under siege. Lessons from Europe’s long recession;
  2. The macroeconomic (in)stability of the EU economy;
  3. EU sustainable development, regional cohesion and European policies;
  4. The EU social model at the crossroads;
  5. The EU institutional framework. Time for a rethink?;
  6. The impact of the European crisis on the EU’s international role;
  7. European Neighbourhood Policy / Eastern Partnership – post-Vilnius Summit developments.

Mai multe informații găsiți la adresa: www.cse.uaic.ro/Jean_Monnet/Adpersonam/eurint2014.html

afis_Eurint2014_actualizat