Conferința națională Diplomați, societate și mondenități. Sfârșit de „Belle Époque” în lumea românească

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, prin Facultatea de Istorie și Centrul de Istorie a Relațiilor Internaționale, organizează Conferința națională Diplomați, societate și mondenități.  Sfârșit de „Belle Époque” în lumea românească, organizată în cadrul proiectului de cercetare Foreign diplomats in the Kingdom of Romania. Ways of socialization and mundanity experiences (1881–1914) — PN-II-RU-TE-2012-3-0288.

Manifestarea se va desfășura în perioada 5-6 septembrie 2014, în Corpul H (Casa Catargi) al Universtății „Alexandru Ioan Cuza” din Iași. Sesiunea de deschidere a Conferinței va avea loc vineri, 5 septembrie, la ora 9:00, în sala H1. Programul complet al conferinței și rezumatele comunicărilor sunt disponiblie pe site-ul evenimentului.

uaic_foreigndiplomats_conferinta-nationala

În ultimul deceniu al veacului al XIX-lea și în cel de dinaintea izbucnirii Primului Război Mondial, lumea românescă propune diplomaților străini o agendă încărcată a evenimentelor mondene: baluri, spectacole, recepții, ceremonii, etc.  Se adaugă la aceasta o suită a locurilor unde  desfătările vieții fără de griji  și „nevoile” luxului exuberant se regăsesc asimetric reprezentate: spații ale socializării unde se consumă întâlnirea  Corpului diplomatic  cu  High Life-ul autohton, în special  cel bucureștean. O întâlnire frecvent repetată ce asigură sublime și savuroase constatări, convertite apoi în percepții diversificate, multicolore. De aici se desprinde o capacitate  singulară de reprezentare a socialului, o viziune proprie diplomației de a înțelege  sociabilitatea într-o lume ce poartă încă amprenta  unei tradiții boierești de influență orientală,  cu educație occidentală. Cel puțin în situația moravurilor și a obiceiurilor cotidiene. Este aceasta perspectiva pe care conferința își propune să o  dezvăluie auditoriului.