Prelegere prof. Jose Arenas (Chile) – Teachers formation at the University of Concepción

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

In perioada 1 – 9 septembrie, Departamentul de Fizica de la Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iasi, este vizitat de profesorul José Arenas- Villarroel de la Universitatea Concepcion, Chile.

Jose Arenas-Villaroel este un bun cunoscator al invatamantului preuniversitar si universitar din Chile si lucreaza la Facultatea de Stiinte ale Educatiei de la Universitatea Concepcion, in Departamentul de Formare initiala si continua a invatatorilor si profesorilor.

Luni 9 Septembrie ora 11 va sustine in Sala L1 o conferinta in  limba Engleza cu titlul: „Actions to inspire young people to study natural science and engineering”.

Conferinta prezinta proiectele pe care in Chile studentii (viitori profesori de Fizica) le desfasoara ca parte integranta a formarii lor initiale in scolile din preuniversitar. Vor fi date cateva exemple:

• “Fizica pentru cei de la gradinita”
  • “O lume plina de miscare”
  • “Sa masuram distante din Univers cu o ruleta si un ceas”
  • “Sa gasim echilibrul”
  • “Experimente stiintifice cu materiale recuperabile”
  • „Calculatorul si mediile de comunicare pentru predarea Fizicii”.

Invitatul este pregatit sa raspunda studentilor si cadrelor didactice si la intrebari legate de cultura chiliana si sistemul academic din America Latina.