Lansările Editurii Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” în cadrul Salonului Internaţional de Carte Bookfest 2014

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi vă invită miercuri, 28 mai 2014, la o serie de lansări și dezbateri ce au loc în cadrul Salonului Internaţional de Carte Bookfest (28 mai – 1 iunie 2014, Bucureşti, Romexpo).

Orele 12:00-13:00, Scena Arena, Pav. C1

Lansarea volumele Monumenta linguae Dacoromanorum. Biblia de la 1688, Pars VIII: Regum III, Regum IV, volumului Monumenta linguae Dacoromanorum. Biblia de la 1688, Pars XIV: Ieremia. Lamentationes Ieremiae, volumului Monumenta linguae Dacoromanorum. Biblia de la 1688, Pars X: Sapientia, Ecclesiasticus, Susanna, De Belo sive Dracone Babylonico, recent apărute la Editura Universităţii «Alexandru Ioan Cuza» din Iaşi, în seria Monumenta linguae Dacoromanorum. Biblia 1688.
Cu acest prilej, vor vorbi: prof. dr. Gheorghe Chivu (Universitatea din Bucureşti), prof. dr. Zamfira Mihail (Institutul de Studii Sud Est Europene), prof. dr. Mihai Moraru (Universitatea din Bucureşti).

Mai multe informații la adresa: http://www.editura.uaic.ro/stiri.php?id=143

Orele 13:00-14:00, la Scena Arena din Pav. C1

Dezbatere legată de perspectivele liberalismului românesc privit prin prisma istoriei sale.
Cu acest prilej, vor fi lansate volumele Liberalii. Structuri şi sociabilităţi politice liberale în România interbelică , de Ovidiu Buruiană, Liberalismul românesc. Tendinţe, structuri, personalităţi, editat de Liviu Brătescu şi Ovidiu Buruiană, Liberalismul românesc şi valenţele sale europene, coordonat de Liviu Brătescu, Construind opoziţia. Istoria politică a Partidului Naţional Liberal între anii 1927 şi 1933, de Ovidiu Buruiană, şi I.C. Brătianu şi politica externă a României (1866-1888), de Liviu Brătescu.
Cărţile vor fi prezentate de Adrian Cioroianu, Mihai Răzvan Ungureanu, Daniel Barbu, Laurentiu Vlad, Liviu Brătescu.

Cărţile sunt recent apărute la Editura Universităţii “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi.
Autorii, Ovidiu Buruiană şi Liviu Brătescu, fac parte din şcoala de istorie ieşeană formată în jurul Universităţii “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi şi al Institutului de Istorie „A. D. Xenopol” al Academiei Române – Filiala Iaşi.

Mai multe informații la adresa: http://www.editura.uaic.ro/stiri.php?id=142

Orele 14:00-15:00, Scena Arena, Pav. C1

Lansarea volumului Atlasul electoral al României: 1990-2009, coordonat de Corneliu Iaţu, apărută în 2013 în Colecţia Studii de Geografie Politică şi recent laureată a premiului pentru cea mai bună carte de ştiinţă a anului la Gala Bun de Tipar 2014.

Invitaţi: Gheorghe Teodorescu, Vasile Dâncu, Cristian Pîrvulescu, Romeo Asiminei.
Lansarea se doreşte o invitaţie la dezbatere referitoare la politica postdecembristă, evaluată în mod ştiinţific în paginile atlasului. Editura Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi va premia cea mai bună intervenţie cu un exemplar din volumul lansat. Mai multe informații la adresa: http://www.editura.uaic.ro/stiri.php?id=141