A doua ediție a Simpozionului Național Studențesc „Colloquium Antiquitatis”

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

În perioada 5-6 aprilie 2019, secțiile de Limbi clasice și Italiană din cadrul Facultății de Litere a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași organizează a doua ediție a Simpozionului Național Studențesc „Colloquium Antiquitatis”.

Deschiderea simpozionului va avea loc vineri,  5 aprilie, la ora 10.00, în Sala Ferdinand, în prezența prof. dr. Mihaela Onofrei, Ordonator de Credite al Universității, și a consulului onorific al Italiei la Iași, dr. Enrico Novella.

Keynote speaker: prof. dr. Nelu Zugravu de la Facultatea de Istorie.

Tematica simpozionului, antichitatea greco-romană și moștenirea sa, a atras 30 de studenți de la mai multe facultăți: Litere, Istorie, Filosofie, Teologie. Ca și la ediția precedentă, una dintre secțiuni se va desfășura în limba italiană.

Sponsorii ediției: Orionweb și Firecredit.

Vezi aici programul evenimentului.