În perioada 21 – 31 octombrie 2018, comunitatea academică a Universității „Alexandru Ioan Cuza” va organiza o suită de evenimente dedicate împlinirii a 158 de ani de la fondarea primei universități moderne a României.

Ceremonia „Dies Academici” va avea loc vineri, 26 octombrie 2018, la ora 11.00, în Aula Magna „Mihai Eminescu”, cu participarea extraordinară a Excelenței Sale, Doamna Tamar SAMASH, Ambasadorul Statului Israel în România.

La eveniment sunt invitați academicieni, reprezentanți ai mediului universitar ieșean, ai instituțiilor de cultură și ai mediului de afaceri, oficialități, studenți și profesori.

În cadrul evenimentului, conf. univ. dr. Ioan MILICĂ, Directorul Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu”, va susţine prelegerea „Biblioteca și cititorii”.

Ceremonia aniversară va include momente dedicate decernării titlului de Professor Emeritus unui număr de 17 cadre didactice cu performanțe deosebite în activitatea academică și a premierii cercetătorilor pentru rezultatele deosebite obținute în cercetarea științifică pe parcursul anului 2017-2018.

Un student cu rezultate remarcabile pe plan academic și în ceea ce privește implicarea socială va primi Bursa „Sfantul Dumitru”, oferită de Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” şi prof. univ. dr. Dumitru OPREA, rector al universităţii în perioada 2000-2008.

Tot vineri, 26 octombrie, de la ora 10.00, la Casa Miclescu (în spatele Corpului B al Universității), va avea loc inaugurarea Centrului de învăţare „Performanţă Pas cu Pas!”, înființat printr-un proiect competitiv privind Învățământul Secundar (ROSE) al Ministerului Educației Naționale.

Ca în fiecare an, unul dintre cele mai deosebite momente ale Zilelor Universităţii va fi Expoziția de flori, fructe și semințe „Flori de toamnă”, ediția a XLII-a, care va fi vernisată sâmbătă, 27 octombrie 2018, la ora 11.00, la Grădina Botanică „Anastasie Fătu”.  Expoziția va fi deschisă publicului în perioada  27 octombrie – 18 noiembrie 2018.

La nivelul facultăților, programul Zilelor Universității cuprinde peste 40 de evenimente academice, incluzând sesiuni de comunicări ştiinţifice, expoziţii, workshopuri, conferinţe, simpozioane, colocvii, dezbateri, mese rotunde şi activități sportive.

Vezi aici programul complet al evenimentelor organizate cu ocazia Zilelor Universității.