Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) a deschis două conturi bancare (în lei și euro) în care membrii comunității noastre academice sunt invitați să transfere donații ce vor fi direcționate către ajutorarea refugiaților din Ucraina:

• cont în lei, deschis la BCR: RO83RNCB0175145650760001;
  • cont în euro, deschis la BRD: RO76BRDE240SV78361832400.

De asemenea, începând de marți, 1 martie 2022, UAIC va deschide un punct de colectare pentru alimente neperisabile și pături/pilote. Acesta va fi amenajat în fața corpului A (lângă statuia A.D. Xenopol) și va avea program zilnic, între orele 9.00-15.00.

Locurile de cazare pentru refugiați pe care Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași le-a pus la dispoziție sunt gestionate de Instituția Prefectului – Județul Iași, prin Inspectoratul pentru Situații de Urgență ”Mihail Grigore Sturdza” al județului Iași. Acestea sunt datele de contact la care se pot adresa refugiații din Ucraina care solicită cazare sau orice alt tip de sprijin.