Centrul Comun de Cercetare al Comisiei Europene (JRC) în colaborare cu DG Regio, organizează un program de training în perioada 17 – 20 noiembrie 2020, pe tema colaborării dintre universități, companii și autorități publice în materie de inovare și transfer tehnologic.

Intitulat „Întărirea cooperării Universitate-Industrie-Guvern (UIG) în România”, evenimentul:

• va oferi cunoștințe teoretice și practice asupra rolurilor UIG în inovare;
  • va pune în discuție barierele, motivele și mecanismele de sprijin pentru cooperarea UIG;
  • va furniza competențe practice pentru dezvoltarea unor relații UIG durabile;
  • va prezenta exemple de bune practici internaționale.

Trainingul va cuprinde mai multe secțiuni, adresate:

• universităților și institutelor de cercetare;
  • companiilor si clusterelor;
  • entităților de transfer tehnologic;
  • autorităților publice.

Mai multe detalii asupra programului evenimentului, precum și link-urile de conectare la platforma Zoom pentru cele 4 zile de training pot fi gasite în broșura atașată.

Pentru confirmarea participării, vă rugam să accesați formularul: https://ec.europa.eu/eusurvey/runner/UIGworkshop.