Va semnalam oportunitatea accesarii unor granturi acordate de CE,  dedicate universitatilor si centrelor de cercetare care au beneficiat de finanatare europeana pentru Cercetare&Dezvoltare. Astfel, IP BOOSTER e un serviciu specializat in domeniul Proprietatii Intelectuale, conceput  sa sprijine organizatiile care desfasoara activitati de cercetare si dezvoltare in sensul definirii celei mai bune strategii privind Proprietatea Intelectuala asupra unor servicii, creatii, cercetari etc.

Informatii suplimentare pot fi obtinute accesand link-ul  https://ipbooster.meta-group.com/about, iar mai multe detalii privind procedura de obtinere a grantului pot fi gasite in brosura.

Termenul limitade aplicare pentru a obtine un  grant este 28 IUNIE  2020.

Universitatile sunt eligible pentru a solicita sprijin pentru servicii IP pentru proiecte de cercetare în curs sau finalizate ale Comisie Europene, inclusiv cele finanțate din fonduri non-UE, de ex. prin programe naționale de cercetare.

Aplicatia poate fi facuta pentru un proiect sau pentru un grup de proiecte. Se poate aplica de mai multe ori.

Cu toate acestea, sprijinul care poate fi alocat unei organizații nu trebuie să depășească 25 000 EUR în total. Aceasta înseamnă un total de 25 000 EUR pe durata IP Booster (ianuarie 2019 – decembrie 2021).

IP BOOSTER ofera urmatoarele servicii:

• Determinarea tipului și cantitatea de protecție IP de care aveți nevoie pentru activele intelectuale ale proiectului dvs. și dacă doriți să dobândiți drepturi asupra drepturilor de proprietate terță
  • Proiectați cererea de brevet, astfel încât să puteți identifica în mod clar care sunt căile de comercializare cele mai bune pentru cercetarea dvs.
  • Efectuați o minuțiozitate riguroasă evaluând cantitatea și calitatea activelor IP generate de proiectul dvs. și estimând valoarea viitoare a acestora
  • Pregătirea cererilor de brevet, desene și marci
  • Oferim sfaturi și sprijin în negocierea acordurilor de transfer de tehnologie Serviciile noastre sunt disponibile în 5 pachete diferite – selectați cel mai relevant pentru dvs. sau beneficiați de toate cele cinci.

Proiectele sunt evaluate pe baza mai multor criterii, inclusiv:

-taria /puterea tehnologiei și a pieței,

-Titlul de proprietate – complexitatea situatiei

-Etapa dezvoltării (TRL)

-Angajamentul echipei de cercetare și sprijinul Universitatii pentru comercializare

-Nevoie și potențial beneficiu a serviciilor IP