Sunteți interesați  de problemele actuale ale comunității? Vreți sa găsiți soluții inovatoare la provocările societale presante de astăzi și de mâine?

Alăturați-vă EC2U Makeathon pentru a contribui la viitorul comunității!

EC2U Makeathon combină creativitatea, educația, explorarea și networking-ul. Studenți și cetățeni, orașe, universități și companii locale participă la Makeathon  și dezvoltă colaborarea între părțile interesate locale și europene care împărtășesc aceleași obiective. Diferitele roluri contribuie la succesul și colaborarea dintre participanți:

• Participanți: studenți, elevi, cetățeni, angajați, antreprenori și alții care se implică activ în Makeathon pentru a rezolva o provocare în mod creativ.
  • Provocatori: organizații, companii sau persoane care propun provocări specifice pe care participanții să le abordeze în timpul Makeathon. Ei definesc problemele, obiectivele și cerințele provocărilor, oferind participanților un subiect clar pentru dezvoltarea soluției lor.
  • Mentori și arbitri: experți sau profesioniști cu cunoștințe de specialitate care oferă îndrumări, feedback și sfaturi participanților, ajutându-i să-și perfecționeze ideile și să treacă prin provocări.

Când: 6-7 Mai 2024

Unde: In toată Europa, în Coimbra, Iași, Jena, Pavia, Poitiers, Salamanca, Turku și online.

• în Iași, se va desfășura la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, sala Senat, Corp A.

Cei interesați se pot înregistra aicihttps://forms.office.com/e/8zwGkNKhY5

Provocări propuse pentru orașul Iași:

• Sănătate și bunăstare
    • Cum putem găsi soluții de transport mai bune, pentru a decongestiona traficul, a reduce timpul petrecut în trafic, a reduce poluarea? (Echipa RI4C2 WP5 Iași)
  • Natura și sustenabilitate:
    • Cum am putea noi, ca cetățeni, să extindem și să protejăm zonele verzi din jurul orașului – parcuri, străzi, locuri de muncă, casă proprie? Cum putem educa oamenii să iubească și să protejeze natura, să o păstreze curată și frumoasă? (Civica + Echipa RI4C2 WP5 Iași)
    • Cum putem găsi cele mai bune soluții de regenerare urbană – pentru clădiri industriale vechi, pentru zonele mai sărace din apropierea orașului, pentru blocuri vechi urâte? (Iulius Group)
  • Pace și democrație
    • Cum putem crește participarea civică, pentru toate problemele orașului? Cum putem educa cetățenii să fie activi, să ridice întrebări, să sugerăm soluții pentru provocările orașului? (Civica)

Provocări europene propuse pentru echipele online:

• Sănătate și bunăstare
    • Cum poate fi luată în considerare mai bine sănătatea mintală a tinerilor? (Europe Direct, Info Jeunes Nouvelle Aquitaine, Poitiers, France)