Comisia Europeană a anunțat, miercuri, 7 decembrie 2022, noi cereri de propuneri pentru a sprijini formarea, dezvoltarea competențelor și evoluția carierei cercetătorilor în cadrul acțiunilor Marie Skłodowska-Curie (MSCA), programul emblematic de finanțare al UE din cadrul programului Orizont Europa, dedicat învățământului doctoral și formării post-doctorale.

MSCA va pune la dispoziție peste 886 de milioane euro în 2023 și 902 milioane euro în 2024, acoperind cele 5 acțiuni principale ale programului de lucru:

• Rețelele doctorale MSCA pun în aplicare programe pentru formarea doctoranzilor atât în mediul academic, cât și în alte sectoare, inclusiv în sectorul industrial și în întreprinderi.
  • Bursele de studii postdoctorale MSCA consolidează potențialul creator și inovator al cercetătorilor care dețin un doctorat și care doresc să dobândească noi competențe prin formare avansată și prin mobilitate internațională, interdisciplinară și intersectorială.
  • Schimburile de personal MSCA dezvoltă o colaborare sustenabilă, la nivel internațional, intersectorial și interdisciplinar, în domeniul cercetării și inovării, prin intermediul schimburilor de personal.
  • MSCA COFUND cofinanțează programe noi sau existente de doctorat și de burse de studii postdoctorale în statele membre ale UE sau în țările asociate la programul Orizont Europa, cu scopul de a promova bunele practici ale MSCA.
  • MSCA și cetățenii aduce cercetarea mai aproape de elevi și studenți, de familii și de publicul larg, în principal prin intermediul inițiativelor Noaptea Cercetătorilor Europeni și Cercetătorii în școli.

Informații suplimentare aici!