Enformation vă invită să participați la conferința organizată de Enformation: Romanian Conference for Education and Research cu noua extensie de primăvară- Extra-Conference Day 2022 https://conferinta.e-nformation.ro/, care va avea loc pe 19 mai, în care Elsevier este partener.

Elsevier va oferi participanților următoarele sesiuni: Strategic research intelligence for universities, și Cheminformatics solution Reaxys.

• Strategic research intelligence for universities

Începând cu ora 11.00, Dl Anton Degtev, va prezenta cum universitățile folosind soluții complexe și extinse pot descoperi tendințele în cercetare și oportunitățile de a obține finanțare suplimentara, cum puteți extinde și îmbunătăți colaborarea cu instituții asemănătoare ca profil și cum puteți crește impactul și calitatea cercetării dvs. și chiar poziția în clasamentele internaționale. Vor fi abordate și subiectele privind vizibilitatea cercetării, open science și îmbunătățirea prestigiului universității dumneavoastre.

• Cheminformatics

În cadrul sesiunii Reaxys workshop, Dl Piotr Golkiewicz va arata cum soluția Elsevier-Reaxys asigură suportul cercetarii și educației în Chimie, Biochimie, Știinta Materialelor și domeniilor adiacente. Veți afla cum să găsiți substanțe și proprietățile lor, cum să creați planuri de sinteza, să căutati metode de analiză, să găsiti soluții comerciale disponibile a substanțelor chimice, aplicabilitatea lor și informații legate de patent.

La final, vor fi prezentate noile module Reaxys: – Reaxys Medicinal Chemistry si Reaxys Predictive Retrosynthesis module, instrumentul premiat de predicție a reacțiilor bazat pe AI.