Facultatea de Geografie şi Geologie

Director: prof.univ.dr. Doru Toader JURAVLE

Departamentul de Geologie
Director: Prof.univ.dr. Nicolae BUZGAR

• Centrul de Geochimie şi Geotermometrie determinativă (CGGD)

Specializări

Studii universitare

• de licenţă (6 semestre):
      • Geografie (IF)
      • Geografia turismului (IF)
      • Geografia turismului (în limba franceză) (IF)
      • Planificare teritorială (IF)
      • Hidrologie şi meteorologie (IF)
    • Stiinţa mediului
      • Geografia mediului (IF)
      • Geochimie (IF)
    • Inginerie geologică
      • Inginerie geologică (IF)

Pentru detalii parcurgei Ghidul de studii.

• de masterat (4 semestre)
    • Geografie
      • Riscuri naturale si amenajarea teritoriului (IF)
      • Turism şi dezvoltare regională (IF)
      • Geomatică (IF)
      • Turism şi dezvoltare regională/ Tourisme et developpement regional (în limba franceză) (IF)
    • Ştiinţa mediului
      • Mediul actual şi dezvoltare durabilă (IF)
    • Geologie
      • Geochimia mediului (IF)
      • Geochimia mediului (în limba engleză) (IF)
    • Inginerie geologică
      • Geologie de sondă (IF)

Pentru detalii parcurgei Ghidul de studii.

• de doctorat (6 semestre)
    • Ştiinţa mediului

Pentru detalii parcurgei Ghidul de studii.

geografie1

Prezentare

Facultatea de Geografie şi Geologie prezintă o structură complexă, adaptată cerinţelor societăţii româneşti, dar şi cu deschidere europeană. În facultate funcţionează atât specializări cu profil universitar cât şi specializări cu profil tehnic, motiv pentru care strategia de dezvoltare prezintă particularităţi adecvate fiecărui domeniu.

În cei aproape 150 de existenţă a Universităţii din Iaşi, domeniul geoştiinţelor a fost reprezentat fără întrerupere, în timp ce facultatea a purtat diferite denumiri, fiind uneori mai extinsă, cuprinzând şi secţii din profilele biologie şi istorie.

Învăţământul superior în domeniul geoştiinţelor este legat de anii de început ai Universităţii ieşene. Este vorba de data de 16 octombrie 1863, când profesorul Grigore Cobălcescu a fost numit titular la Catedra de Ştiinţe Naturale din cadrul Facultăţii de Ştiinţe. Acesta a fost începutul învăţământului geologic. Geografia a fost temporar introdusă în curricula universitară începând cu anul 1884. În 1904 s-a înfiinţat prima catedră cu specific geografic. În timp, structura administrativă a Universităţii a plasat învăţământul din sfera geoştiinţelor împreună cu alte specializări. Iniţial, a funcţionat o Facultate de Ştiinţe Naturale, apoi Facultatea de Istorie – Geografie (1948- 1950), Facultatea de Geologie – Geografie (1950), Facultatea de Ştiinţe Naturale – Geografie (1959), Facultatea de Biologie – Geografie (1959- 1977), Facultatea de Biologie – Geografie – Geologie (1977- 1990) şi Facultatea de Geografie şi Geologie din 1990 şi până în prezent.

În cadrul parteneriatelor de cercetare actuale, menţionăm relaţiile pe care le avem cu universităţi de prestigiu din ţările Comunităţii Europene, din spaţiul francofon (Franţa, Belgia), anglo – saxon (Anglia, Germania, Elveţia) şi latin (Italia, Spania), sau din alte regiuni (Japonia, SUA etc). Au fost efectuate stagii de documentare şi pregătire în străinătate, doctorate în cotutelă (Franţa), doctorate în străinătate (Japonia, S.U.A., Elveţia). La toate acestea se adaugă un mare număr de mobilităţi (cadre didactice şi studenţi) în cadrul programelor Tempus, Leonardo da Vinci, Erasmus – Socrates, cât şi participări la manifestări ştiinţifice internaţionale şi stagii de documentare în diferite regiuni ale globului: Nordul Africii (Tunisia, Maroc), Asia de Sud – Est (Thailanda, Filipine), Extremul Orient (China, Japonia), America de Sud (Brazilia, Argentina), America de Nord (Canada, SUA), Peninsula Iberică (Spania), Europa vestică (Franţa, Italia, Germania), Europa Centrală (Austria, Ungaria, Slovacia) şi altele.

Biblioteca de Geografie-Geologie se află în corpul B al Universităţii, la etajul III, B-dul Carol I, nr. 20A, 700505, Iaşi, E-mail: bib.geo@uaic.ro, Telefon: 0232 26 1796.

Vezi Turul Virtual