Comisia Fulbright Româno-Americană anunţă deschiderea competiției pentru bursele Fulbright 2024-2025 pentru studii de masterat sau cercetare în Statele Unite. Candidații eligibili sunt absolvenți români – studenți la licență, masterat sau doctorat.

Bursa Fulbright, cu o durată de 9 luni, vizează toate disciplinele (cu excepția celor clinice) și oferă: transport internațional, taxe de școlarizare și taxe universitare, în limitele bugetului stabilit, alocație pentru cărți, asigurare medicală și o indemnizație de subzistență pentru un an academic. Costurile celui de-al doilea an pentru masteranzii Fulbright din România pot fi acoperite în funcție de disponibilitatea fondurilor și de dovada performanței academice din primul an de studiu.

Candidaturile se depun online până la data de  9 mai 2023.

Mai multe informații despre criteriile de eligibilitate și modalitatea de înscriere sunt disponibile pe pagina Comisiei Fulbright.