Sâmbată, 24 mai 2014, Lectoratul Italian din cadrul Universității ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iași a organizat ceremonia de acordare a burselor de studiu private „Loredana Battaglia”.

Câștigătorii din acest an sunt studenții Leahu Tamara și Cocuz Vlad.

Diplomele au fost înmânate de Daniele Battaglia.

Familia Battaglia și asociația ALBA oferă de 7 ani  burse de studiu la Perugia sau Roma studenților de la  specializarea Limba și literatura italiană  a Universității  ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iași. Până în prezent au fost acordate 17 astfel de burse de studiu.

castigatori Battaglia

La ceremonie au fost prezenți: conf. dr. Dragoș Cojocaru, reprezentant al Decanatului Facultății de Litere, conf. dr. Mirela Aioane, lect. it. Assunta Verolino, coordonatoarele evenimentului, profesori invitați și studenți ai secției de Limba și Literatura italiană.

Battaglia1  Battaglia2