Conducerea Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași dezminte categoric informațiile apărute în spațiul public conform cărora „studenții rămași în cămine ar fi fost mutați în camere de mai multe persoane, deși unii se aflau în auto-izolare”, potrivit unui comunicat primit de la edupedu.ro

La acest moment, în căminele UAIC se află cazate 284 persoane (doctoranzi, studenți familiști, studenți proveniți din centre de plasament, studenți care lucrează, studenți internaționali, studenți cu dizabilități, inclusiv salariați ai UAIC), după cum urmează: căminul C3-3 studenți, căminul C5-126 studenți, căminul C6-19 studenți, căminul C7-19 studenți, căminul C11-73 de studenți, căminul C12-44 studenți și Gaudeamus-40 studenți. În cea mai mare parte, în camerele de cămin locuiesc 1-2 persoane, iar numărul maxim de persoane cazate/cameră este de 4 (cămin C6). Facem mențiunea că în camera în care locuiesc 4 studenți (fiind și singurul caz de acest fel), capacitatea de cazare este de 8 persoane. În căminul C5 se află cazați 5 studenți internaționali, fiecare în cameră proprie, care vor ieși din auto-izolare pe data de 30 martie. Studenții sunt în stare foarte bună de sănătate, au fost zilnic monitorizați de medicul de campus, după ce a fost informată Direcția de Sănătate Publică (DSP), cu privire la acest aspect. În fiecare cămin se furnizează căldură și apă caldă în program normal, inclusiv în căminul C3, deși acolo locuiesc doar 3 studenți. Conducerea Universității este preocupată de asigurarea condițiilor optime de cazare pentru cei 284 de studenți, nu a exercitat sub nicio formă presiuni asupra delocalizării acestora și respectă recomandările Direcției de Sănătate Publică. În urma instituirii  stării de urgență pe teritoriul României și a adoptării Ordonanţei Militare nr. 3 din 24 martie 2020 privind măsuri de prevenire a răspândirii COVID-19, conducerea Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) a întreprins o serie de măsuri de protejare a studenților și a angajaților instituției, punând pe prim plan, sănătatea și integritatea acestora.