Centrul de Documentare Europeană „Jean Monnet” din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași organizează, în perioada 1 martie – 1 mai 2019, cursul facultativ Jean Monnet – „Integrare economică europeană”.

Cursul „Integrare economică europeană” este gratuit și deschis tuturor celor interesați. La finalul cursului, participanții vor primi un certificat „Jean Monnet”.

Procedura de înscriere constă în completarea unui formular de înscriere electronic, disponibil la adresa www.cse.uaic.ro,  până la data de 28 februarie 2019. Fiind disponibil un număr limitat de locuri, selecția cursanților va fi realizată și printr-o evaluare a motivelor prezentate de cei înscriși pentru a urma acest curs.

Cursurile se vor desfășura modular, conform orarului anunțat pe site-ul www.cse.uaic.ro.

Modulul are drept scop familiarizarea cursanților cu ideea de integrare în Europa, regăsind în sinteză principalele idei și momente din perioada anterioară semnării Tratatului de la Roma (1957), ca moment al declanșării procesului de integrare sub formula unei Comunități Economice – pilon central al formării și funcționării Uniunii Europene astăzi. Tematica cursului satisface atât nevoia generală de a înțelege procesul de integrare europeană, cât și nevoia de a cunoaște politicile cu impact major asupra diferitelor aspecte de natură economică.

Cursurile Jean Monnet au fost inițiate în UAIC cu sprijinul logistic oferit de Comisia Europeană prin intermediul programului „Jean Monnet”. Acest program a fost lansat în anul 1989 pentru a susține cercetarea academică privind integrarea europeană în statele membre. Treizeci de ani mai târziu, programul continuă să finanțeze educația și cercetarea în domeniul politicilor UE și să stimuleze dialogul dintre cadrele universitare, factorii de decizie și actorii societății civile din întreaga lume.