Echipa Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) s-a calificat pentru a doua oară la etapa mondială a prestigiosului concurs de algoritmică și programare ICPC (International Collegiate Programming Contest). În finala concursului, care va avea loc în luna noiembrie 2022, în Bangladesh, vor participa aproximativ 100 de universități care au fost selectate dintre cele 3406 participante în etapele de calificare din toată lumea.

Este a doua calificare a echipei UAIC, după cea din anul 2019, ca urmare a clasării pe locul al 4-lea din 119 echipe participante la etapa sud-est europeană din 2020, competițiile fiind amânate cu un an din cauza pandemiei.

Echipa EndGame, antrenată de drd. Alex IONIȚA și lect. univ. dr. Paul DIAC (antrenor secund), este formată din Cristian VÎNTUR, Denis BANU și Alex LUNGU, studenți și absolvenți ai Facultății de Informatică a UAIC, angajați în companii de top din domeniul IT.

Mai multe informații sunt publicate pe site-ul competiției: https://icpc.global/