Conferința internațională CODFREURCOR (Collège Doctoral Francophone Régional en Sciences humaines), Ediția a VI-a

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Institutul de Cercetări Interdisciplinare, Departamentul Științe Socio-Umane al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, alături de  Centrul de Studii Europene, Facultatea de Drept, vă invită să participați la cea de-a șasea ediție a Conferinței Internaționale a CODFREURCOR (Collège Doctoral Francophone Régional en Sciences Humaines), cu tema Industriile creative în postumanism.

Cu participanți din Franța, Georgia, Tunisia, Maroc, Bulgaria, Republica Moldova și România, evenimentul propune o dezbatere interdisciplinară asupra potențialului industriilor creative pe plan global și local.

Cele 4 conferințe plenare vor fi susținute de Prof. ALIYAH MORGENSTERN (Sorbonne Nouvelle-Paris 3, Sorbonne Paris Cité, Franța), Prof. LAURA PAVEL (Universitatea “Babeş-Bolyai”, Cluj-Napoca, România), Prof. CLAIRE TARDIEU (Sorbonne Nouvelle – Paris 3, Laboratoire Prismes – Sesylia, Franța) și Prof. TAMAR MAKHAROBLIDZE (Arts and Sciences College, Ilia State University, Tbilisi, Georgia).

În cadrul conferinței se vor desfășura 2 workshop-uri susținute de specialiști : Branding în 2018 (trainer: Raluca Gavrilescu) și Birouri vii (trainers: Prof. arh. Tiberiu Teodor-Stanciu ‒ Facultatea „G.M. Cantacuzino”, Andrei Stănescu ‒ Thinslices și Raluca Munteanu ‒ „Birouri vii”).

Programul și toate manifestările sunt detaliate pe site-ul conferinței: https://creativedotindustries.wordpress.com/

Partenerii conferinței sunt :

• AUF (L’Agence universitaire de la Francophonie)
  • Primăria Iași
  • Institut Français de Roumanie – Iași
  • Universitatea de Stat Ilia din Tbilisi, Georgia
  • Universitatea de Stat din Moldova, Chișinau, Republica Moldova
  • ORICUM România
  • Uniunea Artiștilor Plastici din România, Iași
  • Școala Doctorală de Economie și Administrarea Afacerilor, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași
  • Școala Doctorală a Facultății de Filosofie și Științe Social-Politice, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași
  • Școala Doctorală de Filologie, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași