Simpozionul ,,Explorări în tradiţia biblică românească şi europeană”, Ediția a IV-a

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

În perioada 8-10 mai, la Universitatea «Alexandru Ioan Cuza» din Iaşi se va desfăşura ediţia a IV‑a a Simpozionului Internaţional «Explorări în tradiţia biblică românească şi europeană», organizat de Centrul de Studii Biblico‑Filologice «Monumenta linguae Dacoromanorum», din cadrul Departamentului de Cercetare Interdisciplinar – Domeniul Socio-Uman, în colaborare cu Asociaţia de Filologie şi Hermeneutică Biblică din România. Specialişti în studii biblice din diferite centre universitare din ţară şi din străinătate (Austria, Italia, Germania, Slovenia, Georgia şi Republica Moldova) vor dezbate diferite aspecte ale problematicii complexe a editării, traducerii, circulaţiei şi receptării textelor sacre în limba română şi în alte limbi, vechi sau moderne. Lucrările prezentate în cadrul simpozionului se încadrează în domenii tematice precum: problematica filologică, problematica traductologică, hermeneutică biblică, istoria receptării textelor sacre şi filologie digitală.

La şedinţa festivă de deschidere a lucrărilor simpozionului, care va avea loc joi, 8 mai, orele 9.00-14.00, în Aula «Mihai Eminescu» a Universităţii «Alexandru Ioan Cuza», vor participa: prof. dr. Vasile Işan (rector al Universităţii «Alexandru Ioan Cuza» din Iaşi), prof. dr. Dumitru Luca (prorector pentru programe de cercetare ştiinţifică şi transfer de cunoştinţe al Universităţii «Alexandru Ioan Cuza» din Iaşi), prof. dr. Codrin Liviu Cuţitaru (decan al Facultăţii de Litere a Universităţii «Alexandru Ioan Cuza» din Iaşi) şi prof. dr. Eugen Munteanu (director al proiectului «Monumenta linguae Dacoromanorum. Biblia de la 1688», finanţat de Universitatea «Alexandru Ioan Cuza» din Iaşi). În acest cadru, din seria Monumenta linguae Dacoromanorum. Biblia 1688, vor fi lansate volumele: Pars XIV: Ieremia. Lamentationes Ieremiae şi Pars XX: Sapientia. Ecclesiasticus. Susanna. De Belo sive Dracone Babylonico, recent apărute la Editura Universităţii «Alexandru Ioan Cuza» din Iaşi. Cu acest prilej, vor vorbi: prof. dr. Ioana Costa (Universitatea din Bucureşti), prof. dr. Mihaela Paraschiv (Universitatea «Alexandru Ioan Cuza» din Iaşi), prof. dr. Eugen Munteanu (Universitatea «Alexandru Ioan Cuza» din Iaşi) şi prof. dr. Andrei Hoişie (director al Editurii Universităţii «Alexandru Ioan Cuza» din Iaşi).

Lansarea celor două volume din seria «Monumenta linguae Dacoromanorum» va fi urmată de sesiunea de comunicări în plen. În Aula «Mihai Eminescu» a Universităţii vor conferenţia: acad. prof. dr. Jože Krašovec de la Universitatea din Ljubljana (Aspects of Reality Behind the Symbol of Justice and Righteousness), prof. dr. Cesare Alzati, de la Universitatea Catolică Sacro Cuore din Milano (Biserică, cult, exegeză. Consideraţii în lumina tradiţiei ambroziene) şi acad. prof. dr. Michael Metzeltin de la Academia Austriacă de Ştiinţe (Textualizarea peţitului şi a maternităţii. O interpretare a Cântării cântărilor din perspectiva antropologiei textului). O altă serie de comunicări în plen vor fi susţinute vineri, 9 mai, orele 9.00‑10.30, în amfiteatrul „G. Ibrăileanu” (III.11): prof. em. dr. Rudolf Windisch de la Universitatea din Jena (Septuaginta: O problemă de principiu pentru traduceri) şi prof. dr. Eugen Munteanu de la Universitatea «Alexandru Ioan Cuza» din Iaşi (Ion Heliade Rădulescu – traducător şi comentator al Bibliei).

Programul complet al lucrărilor simpozionului poate fi consultat la adresa: https://consilr.info.uaic.ro/~mld/monumenta/simpozionMLD.htmlAfis_Simpozion_Explorari2014