H O T Ă R Â R I L E

SENATULUI ORDINAR

AL UNIVERSITĂŢII „ALEXANDRU IOAN CUZA” DIN IAŞI

din data de 25 octombrie 2023

1. Hotărâre cu privire la aprobarea componenţei comisiei de numărare a voturilor, după cum urmează:
  • Preşedinte: Prof. univ. dr. Costel Istrate
  • Membri
    • Conf. univ. dr. Cezar Honceriu
    • Stud. Cătălina Popescu
    • Stud. Roxana Ciorteanu
  1. Hotărâre cu privire la aprobarea Manualului Calităţii UAIC, actualizat în cadrul Proiectului UniQualitas: Asigurarea și evaluarea calității la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Cod proiect: CNFIS-FDI-2023-F-0637, conform anexei.
  1. Hotărâre cu privire la aprobarea modalității de susținere a inspecției speciale, precum și a lucrării metodico – științifice din cadrul examenului pentru acordarea gradului didactic I, cu prezență fizică.
  1. Hotărâre cu privire la aprobarea comisiei de concurs privind ocuparea postului vacant de asistent de cercetare științifică, poz.1, perioadă determinată, normă întreagă, la Laboratorul interdisciplinar de cercetare al mediului marin și a atmosferei terestre marine (RA-09, RECENT AIR), Stațiunea Biologică Marină „Prof. dr. Ioan Borcea” Agigea, Constanța.
  1. Hotărâre cu privire la aprobarea, în temeiul art.12 din Legea nr.49/14.03.2013 pentru modificarea 12 din Legea nr.288/2004, privind organizarea studiilor universitare, solicitările de amânare a susținerii tezei de doctorat, după cum urmează:
Nr. Crt. Nume și prenume Școala Doctorală Îndrumător Anul înmatriculării Observații
1. Eliza Iuliana Bogdan Școala Doctorală de Economie și Administrarea Afacerilor Prof. univ. dr. Constantin Sasu 2018 A susținut toate examenele și referatele din PPUA și PCS
2 Daniel Florin Dăniloaia Școala Doctorală de Economie și Administrarea Afacerilor Prof. univ. dr. Maria Viorica Bedrule -Grigoruță 2018

A susținut toate examenele și referatele din PPUA și PCS
3 Mihaela Pleșca (căs. Murariu)

Școala Doctorală de Economie și Administrarea Afacerilor Prof. univ. dr. Maria Viorica Bedrule -Grigoruță 2018 A susținut toate examenele și referatele din PPUA și PCS
  1. Hotărâre cu privire la aprobarea revenirii la studiile doctorale, începând cu data de 01.10.2023, a doamnei Paula Iliev, în cadrul Școlii Doctorale de Economie și Administrarea Afacerilor, ca urmare a întreuperii studiilor începând cu data de 01.02.2022, cu scopul îngrijirii și creșterii copilului.
  1. Hotărâre cu privire la aprobarea susținerii examenului de finalizare a studiilor de către doamna Larisa – Dana Biru (căs. Pop), absolventă a Facultății de Economie și Administrarea Afacerilor, specializarea Management, la Universitatea Tehnică din Cluj – Napoca, Facultatea de Științe, Centrul Universitar Nord – Baia Mare, specializarea Management, în sesiunea iulie 2024.
  1. Hotărâre cu privire la aprobarea propunerilor Facultății de Chimie, de acordare a statutului de profesor asociat pentru anul universitar 2023 – 2024, persoanelor care vor avea calitatea de membri în comisii de doctorat, în comisii de abilitare, membri în comisii de concursuri didactice, în echipe de cercetare, profesori invitați la conferințe și școli de vară.
  1. Hotărâre cu privire la aprobarea actualizării Regulamentului de Organizare și Funcționare al Facultății de Chimie, conform anexei.
  1. Hotărâre cu privire la aprobarea acordării dreptului de a susține activități didactice a următoarelor cadre didactice:
    • Lect. univ. dr. Adrian Sorin Mihalache– la Universitatea din București, Facultatea de Teologie Ortodoxă „Justinian Patriarhul”, în anul universitar 2023 – 2024;
    • Lect. univ. dr. Paula Andreea Onofrei – la Universitatea Națională de Arte „George Enescu” din Iași, în semestrul II al anului universitar 2023 – 2024;
    • Conf. univ. dr. Alin – Constantin Dîrțu – la Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați, Facultatea de Științe și Mediu, în anul universitar 2023 – 2024;
    • Prof. univ. dr. Diana Gradu – la Universitatea de Medicină și Farmacie „Gr. T. Popa” din Iași în anul universitar 2023 – 2024;