Școala Gimnazială „Junior” din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) organizează, în perioada 21–31 martie 2022, înscrieri pentru ciclul primar – clasa pregătitoare. Conducerea executivă a UAIC a hotărât înfiinţarea a două clase pregătitoare, pentru anul şcolar 2022-2023. Astfel, elevii care doresc să urmeze cursurile Școlii Gimnaziale „Junior” – ciclul primar –  vor avea la dispoziție 40 de locuri.

„Facem demersuri pentru completarea şi dezvoltarea tuturor treptelor formative din învăţământul preuniversitar. Grădiniţa şi şcoala primară au devenit parte a învăţământului cu finanţare de la bugetul de stat, am înfiinţat gimnaziul, depunem documentaţia necesară pentru autorizarea studiilor de liceu.

Continuăm cu câte două clase la fiecare an de studiu, ne adaptăm cerinţelor prezente dar şi viitoare. În demersul nostru, suntem încurajaţi prin reacţiile elevilor dar şi ale părinţilor, prin numărul mare de solicitări, prin valoarea şi ataşamentul corpului profesoral, cărora le suntem recunoscători”, a declarat prof. univ. dr. Tudorel TODER, Rectorul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.

Informații suplimentare pot fi obținute la sediul Școlii Gimnaziale „Junior”, str. Păcurari nr. 9, tel. 0232/211.261 sau accesând link-ul de aici.