În perioada 3-18 mai 2023, Școala Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) organizează înscrieri pentru clasa pregătitoare, anul școlar 2023-2024. Elevii care doresc să urmeze cursurile acestei școli au la dispoziție 40 de locuri.

Informații despre criteriile și conținutul dosarului de înscriere sunt disponibile aici.

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, prima universitate a României moderne, este și prima instituție de învățământ superior care a demarat un proiect inedit: autorizarea tuturor nivelurilor de studii preuniversitare (preșcolar, primar, gimnazial și liceal).

„Onorantă carte de vizită ne este tradiția excelenței la care se adaugă inovația, asumându-ne împreună căutarea Adevărului, cultivarea Frumosului și promovarea Binelui! Universitatea, în ansamblul ei, își asumă rolul fundamental în crearea și transmiterea cunoașterii avansate, precum și în promovarea valorilor educaționale, în deplin acord cu standardele naționale și europene, spre a desăvârși profilul unui absolvent împlinit și performant, fie că ne referim la studiile universitare și postuniversitare, fie, mai nou, la cele preuniversitare.” –  Prof. univ. dr. Tudorel TOADER, Rectorul UAIC.

La cei peste 160 de ani ai vieții academice se asociază anul 2003, când la structura tradițională a instituției a fost adăugat nivelul de învățământ preșcolar (grădinița), continuat apoi, în mod firesc, cu nivelul de învățământ primar în anul 2007 și cu nivelul gimnazial, începând cu anul școlar 2021-2022. În anul 2022 a avut loc autorizarea nivelului liceal, cu două profiluri (Matematică-Informatică și Științe sociale).

Pentru anul școlar 2023-2024, conducerea UAIC a aprobat înființarea a două formațiuni de studiu pentru fiecare nivel, continuându-se, astfel, demersul de dublare a cifrei de școlarizare.

Școala, finanțată de la buget, este inclusă în rețeaua unităților de învățământ de stat. Elevii acestei școli sunt parte integrantă a comunității academice de învățare, beneficiind de baza materială și intelectuală a Universității, astfel obținând „Performanță cu zâmbetul pe buze!”

Te așteptăm să faci parte din marea familie a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași!