A V-A EDIŢIE A SIMPOZIONULUI INTERNAŢIONAL «EXPLORĂRI ÎN TRADIŢIA BIBLICĂ ROMÂNEASCĂ ŞI EUROPEANĂ»

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

În perioada 12-14 noiembrie 2015, la Universitatea «Alexandru Ioan Cuza» din Iaşi se va desfăşura a V‑a ediţie a Simpozionului Internaţional «Explorări în tradiţia biblică românească şi europeană», organizat de Centrul de Studii Biblico‑Filologice «Monumenta linguae Dacoromanorum» (Departamentul de Cercetare Interdisciplinar – Domeniul Socio-Uman), în colaborare cu Asociaţia de Filologie şi Hermeneutică Biblică din România şi cu Institutul de Filologie Română «A. Philippide» din Iaşi. Lucrările prezentate în cadrul simpozionului se încadrează în patru arii tematice: problematica filologică, problematica traductologică, hermeneutică biblică şi istoria receptării textelor sacre. Specialişti în studii biblice din diferite centre universitare din ţară şi din străinătate (Austria, Franţa, Germania, Italia, Polonia, Republica Moldova) vor dezbate aspecte ale problematicii complexe a editării, traducerii, circulaţiei şi receptării textelor sacre în limba română şi în alte limbi, vechi sau moderne. De asemenea, ediţia a V-a a simpozionului va prilejui reunirea membrilor proiectului Monumenta linguae Dacoromanorum. Biblia 1688 (MLD). Finalizat recent, proiectul MLD a fost iniţiat în anul 1986, în cadrul unui parteneriat ştiinţific şi academic între Universitatea «Alexandru Ioan Cuza» din Iaşi şi Universitatea «Albert-Ludwig» din Freiburg, Germania (link: http://www.uaic.ro/event/un-eveniment-academic-si-stiintific-major-finalizarea-proiectului-monumenta-linguae-dacoromanorum/).

Lucrările simpozionului vor fi deschise joi, 12 noiembrie, în Aula «Mihai Eminescu» a Universităţii «Alexandru Ioan Cuza» din Iaşi. Cu acest prilej, vor rosti alocuţiuni: prof. dr. Vasile Işan (rectorul Universităţii «Alexandru Ioan Cuza» din Iaşi), acad. prof. dr. Viorel Barbu (fost rector al Universităţii «Alexandru Ioan Cuza» din Iaşi), prof. dr. Volker Schupp (fost rector al Universităţii «Albert-Ludwig» din Freiburg, dr. h. c. al Universităţii «Alexandru Ioan Cuza» din Iaşi), prof. dr. Dumitru Oprea (fost rector al Universităţii «Alexandru Ioan Cuza» din Iaşi), prof. dr. Elsa Lüder (Universitatea «Albert-Ludwig» din Freiburg), membru fondator al proiectului Monumenta linguae Dacoromanorum. Biblia 1688, prof. dr. Codrin Liviu Cuţitaru (decanul Facultăţii de Litere a Universităţii «Alexandru Ioan Cuza» din Iaşi) şi prof. dr. Andrei Hoişie (directorul Editurii Universităţii «Alexandru Ioan Cuza» din Iaşi).

În cadrul şedinţei care va deschide lucrările simpozionului, prof. dr. Eugen Munteanu (Universitatea «Alexandru Ioan Cuza» din Iaşi) va prezenta un bilanţ al activităţilor desfăşurate în cadrul proiectului Monumenta linguae Dacoromanorum. Biblia 1688. În continuare, Aula «Mihai Eminescu» a Universităţii «Alexandru Ioan Cuza» din Iaşi va găzdui o masă rotundă cu tema Monumenta linguae Dacoromanorum. Biblia 1688 – Semnificaţii ale unui proiect cultural major, la care vor participa: prof. dr. Gheorghe Chivu (Universitatea din Bucureşti, m. c. al Academiei Române), prof. dr. Rodica Zafiu (Universitatea din Bucureşti) şi prof. dr. pr. Gheorghe Popa (prorector al Universităţii «Alexandru Ioan Cuza» din Iaşi). De asemenea, vor fi prezentate cele 24 de volume ale seriei MLD.

Prima zi a Simpozionului Internaţional «Explorări în tradiţia biblică românească şi europeană» se va încheia cu o sesiune de comunicări în plen. Astfel, în Aula «Mihai Eminescu» a Universităţii «Alexandru Ioan Cuza» din Iaşi vor conferenţia: prof. dr. Michael Metzeltin (Academia Austriacă de Ştiinţe), Stilistica biblică după Biblia din 1688 (Regum I), prof. dr. Carla Falluomini (Universitatea din Torino), La Bibbia gotica e il suo valore come testimone biblico, prof. dr. Georg A. Kaiser (Universitatea din Konstanz), Zur Verwendung von Bibelübersetzungen in der (romanistischen) Sprachwissenschaft şi prof. dr. Eugen Munteanu (Universitatea «Alexandru Ioan Cuza» din Iaşi), Xenisme în Ms. 45: tipologie, dinamică (inter)textuală.

Lucrările simpozionului se vor desfăşura pe secţiuni, potrivit programului.

Programul manifestării.

Despre finalizarea proiectului MLD.