Conferinţa naţională „Promovarea demnităţii umane: profesionişti şi servicii sociale”, ediția a II-a

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Departamentul de Sociologie şi Asistenţă Socială din cadrul Facultății de Filosofie și Științe Social Politice a Universității „Alexandru Ioan Cuza”, în parteneriat cu Sucursala Teritorială Iași a Colegiului Național al Asistenților Sociali din România, organizează marţi, 22 martie, 2015, în cadrul „Zilelor Asistenţei Sociale”, a doua ediţie a Conferinţei naţionale „Promovarea demnităţii umane: profesionişti şi servicii sociale”.

În sesiunea de deschidere – cu începere de la ora 9.30, în Aula Magna „Mihai Eminescu” a Universitãţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi – vor conferenţia personalităţi în domeniu, pe tema „Promovarea demnităţii şi unităţii oamenilor”.

Atelierele de lucru, organizate împreună cu partenerii instituţionali, vor crea ocazia dialogului pe teme precum:

• Programe integrate de prevenire în asistenţa socialã (11-12.30, Sala de Conferinţe a Rectoratului / Sala Ferdinand)
  • Cum am învins sistemul? Provocãri ale profesiei de asistent social (11-12.30, Aula Magna „Mihai Eminescu”)
  • Demnitatea umană în probaţiune (13-14.30, P9)
  • Domenii noi de cercetare în asistenţa socialã (13-15, D1)

Vezi:

Agenda și afișul evenimentului