Vulnerabilitatea la stres: Perspective din genetică și neuroștiințe

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației a Universității ,,Alexandru Ioan Cuza” și Asociația E-TEAM PSYCHOLOGY organizează joi, 21 mai 2015, de la ora 11.00, în Aula Magna ,,Mihai Eminescu”, conferința ,„Vulnerabilitatea la stres: Perspective din genetică și neuroștiințe”, susținută de prof. dr. Andrei C. Miu , Universitatea ,,Babeș Bolyai” din Cluj-Napoca.

Numeroase cercetări dovedesc implicarea stresului în declanșarea și menținerea unor psihopatologii precum anxietatea și depresia. Aceste simptome apar însă doar la o parte din cei expuși la stres, ceea ce a încurajat căutarea unor diferențe interindividuale care conferă vulnerabilitate la stres. Cu ajutorul metodelor din genetică și neuroștiințe, studiile din ultimele decenii au identificat diferențe genetice asociate cu vulnerabilitatea la stres și au descris mecanisme neurofiziologice și cognitive care susțin aceste asocieri. Prezentarea va oferi o perspectivă teoretică, metodologică și empirică asupra acestui domeniu de cercetare interdisciplinar.

afis conferinta Andrei Miu 21 mai 2015