1. Hotărâre cu privire la validarea stud. Luca Ciubotaru, ca reprezentant al studenților Facultății de Drept, în Senatul Universitar.
  1. Hotărâre cu privire la aprobarea Metodologiei de organizare a referendumului la nivelul Universității pentru alegerea modalității de desemnare a rectorului, conform Anexei.
  1. Hotărâre cu privire la aprobarea datei și temei referendumului, după cum urmează:
  • Data: 11 iunie 2015;
  • Tema: Referendum privind alegerea modalității de desemnare a rectorului.
  1. Hotărâre cu privire la validarea propunerilor studenților referitoare la reprezentarea lor în Biroul Electoral al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, după cum urmează:
  • Iulian Coțovanu – Facultatea de Biologie;
  • Liviu Pădurescu – Facultatea de Teologie Ortodoxă.
  1. Hotărâre cu privire la aprobarea comisiei de numărare a voturilor, în vederea alegerii Biroului Electoral, după cum urmează:
  • univ. dr. Veronica Popescu
  • Corina Balaban
  • Dumitru Alexandru Aioanei
  1. Hotărâre cu privire la aprobarea componenței Biroului Electoral al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, după cum urmează:
  • Lector univ. dr. Septimiu Panainte – membru
  • univ. dr. Vasile Cocriș – membru
  • univ. dr. Constantin Zălinescu – membru
  • univ. dr. Gheorghe Fârte – membru
  • univ. dr. Dumitru Alexandroaei – membru
  • Iulian Coțovanu – membru
  • Liviu Pădurescu – membru
  • univ. dr. Laurențiu Rădvan – membru supleant
  • Lector univ. dr. Vlad Rădulescu – membru supleant
  • Dumitru Alexandru Aioanei – membru supleant
  1. Hotărâre cu privire la aprobarea repartizării cifrei de școlarizare pentru studii universitare de licență și master, în anul universitar 2015-2016, conform Anexelor.
  1. Hotărâre cu privire la aprobarea alocării unui număr de 10 credite pentru susținerea examenului de licență/diplomă, începând cu promoția iulie 2015, după cum urmează:
  • Proba 1 – Cunoștințe fundamentale și de specialitate                                        – 5 credite;
  • Proba 2 – Prezentarea și susținerea lucrării de licență/proiectului de diplomă    – 5 credite.
  1. Hotărâre cu privire la aprobarea propunerii Facultății de Fizică de acordare a titlului de Profesor de Onoare al Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, domnului Profesor univ. dr. Massaki Nagatsu, de la Universitatea Shizuoka din Japonia.
  1. Hotărâre cu privire la aprobarea criteriilor suplimentare propuse de către Facultatea de Litere și Facultatea de Psihologie și Științe ale Educației, de completare a Metodologiei de aplicare a Ordinului privind organizarea și desfășurarea procesului de obținere a atestatului de abilitare, conform Anexei.
  1. Hotărâre cu privire la aprobarea susținerii examenului de licență, sesiunea iulie 2015, în cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, Facultatea de Litere, a stud. Pănican (Foltea) C. Maria-Cristina, absolventă a Facultății de Litere, Universitatea „Vasile Alecsandri” din Bacău, promoția 2008.
  1. Hotărâre cu privire la aprobarea comisiei pentru ocuparea postului de asistent de cercetare științifică, perioadă determinată, în cadrul Proiectului FP7 FP7-SCIENCE-IN-SOCIETY-2011-1, după cum urmează:

Președinte:       – prof. dr. Doina Balahur

Membri:           – prof. dr. Maria Cojocaru

• dr. Iuliana Breabăn
  • dr. Șoitu Conțiu Tiberiu Cristi
  • lector dr. Asiminei Romeo

Membru supleant: – lector dr. Sulima Snejana

1. Hotărâre cu privire la aprobarea modificării comisiilor de cercetare disciplinară din cadrul Facultății de Filosofie și Științe Social-Politice, conform Anexei.
  1. Hotărâre cu privire la aprobarea următoarelor propuneri ale Facultății de Psihologie și Științe ale Educației:
    a)     înființarea programului de studii universitare de licență Pedagogie socială, în cadrul Facultății de Psihologie și Științe ale Educației, domeniul Științe ale Educației, începând cu anul universitar 2015-2016;
    b)    validarea noii calificări prin noul program de studiu (Pedagogie socială);
    c)     introducerea în RNCIS a noului program de studiu (Pedagogie socială).