In cadrul proiectului ERASysAPP ERA-NET for Systems Biology Applications a fost lansat al 2-lea apel transnational pentru propuneri de proiecte in domeniul sistemelor biologice „Further Transfer of Systems Biology Knowledge into Applications”.

Obiectivul principal al apelului este de a genera colaborare transnationala pentru cercetare si dezvoltare in domeniul sistemelor biologice, in Aria Europeana de Cercetare.

Echipele de cercetare care aplica pentru finantare se supun criteriilor de eligibilitate nationale, specifice tarilor din care fac parte.

Finantarea va fi acordata pentru o perioada maxima de trei ani, in conformitate cu reglementarile nationale. Pot participa echipe de cercetare din organizatii de cercetare (universitati, institute de cercetare etc.) si intreprinderi. Fiecare consortiu trebuie sa cuprinda cel putin 3, dar nu mai mult de 6 grupuri de cercetare eligibile din minim 3 tari participante la apel.

Termenul limita pentru depunerea propunerilor de proiecte este 14 ianuarie 2015.

Apelul este prezentat in detaliu la: http://uefiscdi.gov.ro/articole/3871/Apel-ERASysAPP.html

Persoana de contact UEFISCDI: Simona Stoian
Telefon: 021.302. 3893