Noi performante si premii pentru Casa de Cultura a Studentilor Iasi

Casa de Cultura a Studentilor (CCS) Iasi anunta noi reusite pe plan national, la diverse competitii ce au implicat membri ai diverselor cluburi ce actioneaza in cadrul institutiei.

Astfel, in luna noiembrie 2017, premiile obtinute de CCS Iasi sunt: Emilian Marcu– Premiul Saloanele Liviu Rebreanu 2017 pentru proza si s-a acordat pentru volumul „Tarâmul inocentilor”.

De asemenea, Clubul de Arte Vizuale ConceptArt a participat la cea de-a XIX-a editie a Festivalului National Studentesc de Satira si Umor de la Târgu-Mures.

Participarea la aceasta editie a fost de mare succes pentru CCS Iasi, obtinând premiul al II-lea si al III-lea la sectiunea Caricatura – Portret. Este al doilea an când Iasul e în top prin coordonatorul ConceptArt – Daniel Moisii.

Mai departe, Clubul de moda Veils a urcat pe locul al III-lea pentru designer – Crista Dima la Festivalul de Moda „Extravagance” din Galati. In final, „The Sky Dance” a participat în perioada 16 – 17 noiembrie 2017, la cea de-a XII-a editie a Concursului National de Dans „Everybody dance with us” de la Ploiesti. Aici, TheSky Dance Iasi de la CCS a obtinut locul I la genul Jazz Dance si premiul pentru Originalitate.

Publicație : Bună Ziua Iași

IN MEMORIAM! La Casa de Cultura a Studentilor Iasi debuteaza Festivalul International de Teatru „Aurel Luca”

Festivalul International de Teatru de la Iasi a ajuns la editia a XI-a. Începând din acest an, în onoarea fondatorului Teatrului Studentesc Ludic, festivalul va purta numele „Aurel Luca„.

Astfel, de astazi si pana pe 9 decembrie 2017, vor fi prezentate 17 spectacole sustinute de trupe de liceeni, de trupe afiliate Palatului Copiilor sau unor ONG-uri din Iasi si de trupele studentesti de la Casele de Cultura ale Studentilor din Bucuresti, Timisoara, Ploiesti, Alba-Iulia, Sibiu, Iasi, precum si un spectacol al unui teatru din Tel Aviv – Israel.

„Un element noutate în desfasurarea festivalului îl constituie organizarea unei dezbateri foarte interesante alaturi de membrii Clubului de Comunicare Culturala «Logos» din Iasi. Tema întâlnirii va fi «Tinerii si teatrul (de) azi», iar invitati vor fi regizorul Dan Victor, coordonatori ai trupelor de adolescenti si tineri din Iasi, actorii trupelor implicate în festival. Dezbaterea este deschisa publicului de orice varsta”, a transmis Bogdan Crucianu, director al Casei de Cultura a Studentilor (CCS) Iasi.

De asemenea, vineri, 8 decembrie, regizorul bucurestean Dan Victor va sustine un workshop inedit pentru participantii la festival, atelier pe care îl realizeaza si pentru studentii din China.

Ziua de sâmbata, 9 decembrie, aduce un moment emotionant – o seara „În Memoriam Aurel Luca” – în care va fi evocata personalitatea regizorului disparut în aceasta toamna.

Spectacolul este gândit ca o întâlnire de suflet, cu scurte discursuri sustinute, printre altii, de regizorii Mihai Iorga – Republica Moldova si Eugene Nacht – Israel, proiectii foto-video, momente artistice Fara Zahar, Corul Angeli Senior, Clubul de dans si entertainment The Sky, Clubul de dans Elegance, Clubul de muzica Richard Oschanitzky, Teatrul Ludic. Tot cu aceasta ocazie, vor fi decernate si trofeele festivalului.

„Timp de cinci zile, CCS Iasi va fi gazda unui eveniment de înalta tinuta artistica, realizat cu pasiune pentru publicul iesean tânar. Spectacolele propuse acopera o gama larga de subiecte de interes si epoci teatrale diferite. De la teatrul clasic la montarile curajoase, de la teatrul absurd la spectacolele de teatru-dans, festivalul va aduce în fata publicului diversitate si calitate, creând o perspectiva complexa asupra fenomenului teatrului tânar”, a concluzionat Crucianu.

Publicație : Bună Ziua Iași