Unul dintre cei mai reputaţi matematicieni ai lumii, John Horton Conway, va primi marţi, 24 iunie, titlul de Doctor Honoris Causa al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”. Ceremonia va avea loc în Aula Magna Mihai Eminescu, cu începere de la ora 12.00.

John Horton Conway se naşte la 26 decembrie 1937, la Liverpool. Îl pasionează matematica de la o vârstă foarte fragedă, iar mama sa povesteşte că enumera puterile lui doi când avea patru ani. Întrebat, la liceu, „Ce vrei să fii când vei fi mare”, Conway a răspuns: „Profesor de matematică la Cambridge”. A realizat acest lucru la vârsta de 27 de ani.

În anul 1962, John Conway obţine titlul de doctor şi începe să predea matematică la Universitatea Cambridge. Obţine titlul de profesor în anul 1975 şi preia catedra John von Neumann Chair of Mathematics la Universitatea Princeton în anul 1987.

Dintre cele mai cunoscute contribuţii ştiinţifice ale profesorului Conway, le menţionăm pe cele din teoria grupurilor, teoria nodurilor, teoria jocurilor combinatoriale şi fizică teoretică.

Ca apreciere pentru aportul său în domeniul matematicii, John Conway Horton este laureatul unora dintre cele mai prestigioase premii în matematică. În 1971, Conway primeşte Premiul Berwick oferit de Societatea de Ştiinţe Matematice din Londra. Zece ani mai târziu, este ales membru al Royal Society of London (Societatea Regală din Londra). În 1978, John Conway devine primul laureat al Premiului Pólya, acordat „în semn de recunoaştere a creativităţii, expunerii imaginative şi contribuţiei distinse în domeniul matematicii”. Premiul Nemmers, stabilit în anul 1994 de către Universitatea Northwestern pentru domenii în care nu se atribuie Premiul Nobel, îi este acordat profesorului Conway în anul 1998 pentru rezultatele sale ştiinţifice. În anul 2001, John Conway este distins cu Premiul Joseph Priestley, oferit de Dickinson College, „pentru excepţionalele contribuţii în domeniul matematicii aplicate şi computaţionale.”

Conferinţele prezentate la Iaşi de John Horton Conway marchează Inaugurarea Institutului Grigore Moisil, o initiativă comună a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi şi a Universităţii din Bucureşti.  Evenimentul de lansare va include conferinţe de matematică susţinute de academicianul  Solomon Marcus, Sorin Istrail – profesor la Universitatea Brown, Dan Simovici – profesor la Universitatea Massachusetts, precum şi  de Dragoş Vaida şi Sergiu Rudeanu, profesori Emeritus ai Universităţii Bucureşti. Conferinţele continuă seria Distinguished Moisil Lectures (Prelegerile Grigore Moisil) inaugurată în luna octombrie 2013 la Iaşi de Kenneth Arrow, laureat al Premiului Nobel.

Pentru studenţi, profesori, jurnalişti şi publicul interesat, profesorul Conway va participa la o întâlnire deschisă, ce va avea loc joi, în Sala Senatului, între orele 9.00 şi 13.00.

Click aici pentru detalii despre lansarea Institutului Grigore Moisil

afis john horton conway_RO