Departamentul de Marketing Educațional, Evenimente și Imagine Academică

Departamentul de Marketing Educațional, Evenimente și Imagine Academică2018-02-26T10:47:27+00:00

E-mail: promovare@uaic.ro
Adresa: Bulevardul Carol I, nr.11,Rectorat, etaj 2

Prezentare

Misiunea Departamentului de Marketing Educaţional, Evenimente şi Imagine Academică (MEDIA) este de a promova Universitatea “Alexandru Ioan Cuza”, vizând publicurile sale interne (studenţi, absolvenţi, angajaţi ai facultăţilor şi departamentelor etc.) şi publicurile externe (potenţiali studenţi, părinţi, comunitatea locală şi regională, naţională şi internaţională).

Scop

Principalul scop al departamentului este de a promova Universitatea. Acest obiectiv este îndeplinit prin creşterea gradului de conştientizare a misiunii asumate de Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, prin generarea unei vizibilităţi mai bune a instituţiei şi prin crearea și menţinerea unei imagini pozitive.

Activităţi

Departamentul de Marketing Educaţional, Evenimente şi Imagine Academică promovează Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi în rîndul publicurilor ţintă prin intermediul:

• publicaţiilor despre Universitate (broşuri de prezentare, raport anual , broşuri cuprinzând oferta academică);
  • relaţiilor cu mass media (conferinţe de presă, comunicate de presă, facilitarea de interviuri);
  • publicităţii pentru evenimentele şi acţiunile organizate de Universitate ;
  • site-ului www.uaic.ro (actualizarea permanentă a informaţiilor conţinute şi dezvoltarea strategică a site-ului);
  • mijloacelor alternative de informare online – bloguri, reţele sociale etc.
  • participării la evenimente naţionale şi internaţionale din domeniul educaţiei;
  • activităţilor de consiliere privind crearea materialelor de promovare realizate de entităţi ale Universităţii (facultăţi şi departamente)
  • campaniilor de promovare (Caravana “Cuza” – mediatizarea ofertei academice)
  • evenimentelor organizate de Universitate (conferinţe, simpozioane, festivităţi, ceremonii)
  • definirii standardelor vizuale –