Clubul de arte vizuale „ConceptART”, din cadrul Casei de Cultura a Studentilor Iasi, organizeaza inscrieri la cursuri gratuite pentru studenti

Clubul de Arte vizuale ConceptArt din cadrul Casei de Cultura a Studentilor (CCS) Iasi organizeaza inscrieri la cursuri gratuite pentru studenti. Optiunile de studiu oferite tinerilor sunt pictura, desen si fotografie. Inscrierile au loc in perioada 12 februarie – 25 martie 2018, de luni pana vineri, intre orele 16:00 si 19:00, in sala Atelier a CCS Iasi. Cei interesati pot obtine informatii la numarul de telefon 0749.635.231 sau prin mail la dan_moisii•yahoo.com. Clubul a fost infiintat in 2007 si activeaza in cadrul Casei, avandu-l ca indrumator pe Daniel Moisii pictor si scenograf.

„Scopul infiintarii acestui club a fost nevoia de exprimare artistica a studentilor talentati care nu studiaza Artele plastice la o facultate de profil. Promovarea si punerea in evidenta a talentului pe care il au studentii din centrul universitar Iasi. Clubul de Arte Vizuale ConceptART pune la dispozitie cursuri de grafica, desen, pictura si fotografie pentru studenti, asigura informatii despre arta contemporana si promoveaza creativitatea in randul tinerilor. Acest club este frecventat atat de studenti de la Arte plastice, cat si de studenti de la alte universitati din Iasi. Prezentarea si promovarea lucrarilor realizate de membrii clubului este realizata prin organizarea de expozitii colective de pictura, grafica si fotografie. Acest club este deschis tuturor studentilor care doresc sa acumuleze noi informatii in domeniul artelor vizuale si sa se exprime artistic in pictura, grafica si fotografie, lucrand in atelier de viitori profesionisti”, arata Moisii.

Realizarea Taberei de Creatie ConceptART a inceput in 2009 la initiativa Directiei Judetene de Sport si Tineret (DJST) in colaborare cu CCS Iasi pentru a promova si stimula creativitatea tinerilor artisti din centrul universitar local. Clubul de Arte Vizuale ConceptART pune la dispozitie cursuri de grafica, desen, pictura si fotografie pentru studenti, asigura informatii despre arta contemporana si promoveaza creativitatea in randul tinerilor.

Publicație : Bună Ziua Iași