O nouă grădină pentru copii, ultima investiție spectaculoasă a Universității Alexandru Ioan Cuza din Iași (Exclusiv)

Publicație : Bună Ziua Iași

UAIC anunţă rezultatele finale la admitere: clasamentul facultăţilor rămâne acelaşi – Drept, Sport, Psihologie

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi a publicat luni, 27 iulie, situaţia finală a înscrierilor, cifrele prezentate diferind cu aproximativ 400 de dosare faţă de cele luate în considerare de „Ziarul de Iaşi” ca fiind finale, la nivelul zilei de vineri, pentru a verifica concurenţa pe locurile bugetate la licenţă.

De aceea, există unele variaţii în ceea ce priveşte concurenţa, dar clasamentul pe facultăţi nu diferă cu mult. UAIC anunţă anul acesta înregistrarea unui număr total de 17.454 de înscrieri atât la master, cât şi la licenţă: 14.295 la licenţă (fiind incluse şi dosarele basarabenilor, pe locurile pentru românii de pretutindeni) şi 3.159 de dosare la master, cu 149 mai multe faţă de anul trecut. Astfel, cea mai căutată specializare rămâne Kinetoterapia şi motricitatea specială de la Facultatea de Educaţie Fizică şi sport, unde a fost o concurenţă de 13,57 de candidaţi pe un loc bugetat.

„În top-ul specializărilor cu cea mai mare căutare mai figurează Drept – 7.08 candidaţi pe un loc bugetat, Educaţie fizică şi sportivă – 6,15 candidaţi pe un loc bugetat, Psihologie – 5,8 candidaţi pe un loc bugetat, Cibernetică, statistică şi informatică economică – 5,38 candidaţi pe un loc bugetat, şi Informatică – 4,97 candidaţi pe un loc bugetat”, au transmis reprezentanţii universităţii. La nivel de facultăţi, Facultatea de Drept are cea mai mare concurenţă – 8,63 de candidaţi pe un loc bugetat, fiind urmată de Sport, cu 8,48 candidaţi pe loc, Psihologie, 6,62 de candidaţi pe loc şi Informatică, 4,97 de candidaţi pe loc.

„Rezultatele provizorii se afişează începând cu data de 24 iulie, candidaţii având la dispoziţie 24 de ore pentru depunerea contestaţii. În perioada 27-31 iulie vor fi afişate listele cu rezultatele finale. Candidaţii admişi la buget vor confirma locul obţinut prin depunerea actelor în original şi semnarea contractului de studii, în timp ce candidaţii admişi cu taxă vor confirma locul doar electronic, prin e-mail sau pe platformele electronice special create pentru aceastăetapă”, au mai precizat reprezentanţii universităţii.

Publicație : Ziarul de Iași și Bună Ziua Iași

La UMF s-a intrat şi cu media 5,44!

S-au afişat rezultatele admiterii la Universitatea de Medicină. Ultima medie de intare la studiile bugetate la Medicină Generală este 9,11, iar la taxă 8,65. La Farmacie s-a intrat cu 5,44 la buget şi 5,5 la taxă.

Anul acesta, UMF Iaşi a scos la concurs 299 de locuri la buget pentru Facultatea de Medicină, şi alte 200 la taxă. Pe aceste locuri au concurat 1.261 tineri, concurenţa fiind de 4.22 candidaţi pe loc. Ultima medie la buget a fost 9,11 iar la taxă 8,65.

La Asistenţă Medicală au fost scoase la concurs 56 de locuri la buget şi 131 la taxă, concurenţa fiind de 5,57 candidaţi pe loc. Ultima medie de admitere la buget a fost 8,47 iar la taxă 6,2.

La Nutriţie şi Dietetică au fost scoase la concurs 11 locuri la buget şi 34 la taxă. Pe aceste locuri au concurat 55 de candidaţi. Ultima medie de admitere la buget a fost 8,19, iar la taxă – 5.31.

La Medicină Dentară au fost 85 de locuri scoase la concurs pentru locurile de la buget şi 74 la taxă. Pe aceste locuri s-au înscris 273 candidaţi, ultima medie la buget fiind 7,17 iar la taxă 6,25.

La Asitenţă de profilaxie stomatologică au fost scoase la concurs 9 locuri la buget şi 16 la taxă. S-au înscris doar 8 candidaţi. Ultima medie de admitere la buget a fost 7,73 iar la taxă 5,72.

La Tehnică Dentară au fost 30 de locuri la buget şi 41 la taxă. S-a intrat cu 7.02 la buget şi 5.31 la taxă.

La  Farmacie au fost 98 locuri la buget şi 89 la taxă. S-au înscris 75 de candidaţi. A fost cea mai mică concurenţă, de 0,77 candidaţi pe loc. Ultima medie la admiterea la buget a fost 5,44 iar la taxă 5,5.

La Bioinginerie au fost 66 locuri la buget, 16 la taxă. Au concurat 100 de persoane. S-a intrat cu 8,65 la buget şi 7,93 la taxă.

La Balneo-Fiziokinetotrapie au fost 74 de locuri la buget şi 38 la taxă. S-au înscris 175 candidaţi, fiind o concurenţă de 2,36 pe loc. S-a intrat cu 6,6 la buget şi cu 5,91 la taxă.

Candidații, care în baza rezultatelor concursului de admitere nu ocupă un loc finanțat de la bugetul de stat sau un loc cu taxă la programul de studii ales ca primă opțiune, pot opta în termen de 3 zile lucrătoare de la momentul încheierii perioadei de confirmare pentru următorul program de studii din lista de opțiuni completată la înscriere, în limita locurilor disponibile, după ocuparea locurilor de către candidații care au ales ca primă opţiune programul de studii respectiv.

Cum rezultatele s-au afișat ieri, 27 iulie, la ora 18.35 , termenul limită pentru depunerea contestațiilor este marți, 28 iulie 2020, ora 18.35.

Candidații admiși pe locuri „fără taxă” trebuie să confirme locul prin prezentarea, până la data de 07 august 2020, la secretariatul facultății

Publicație : Evenimentul