Începând de ieri, Caravana Cuza vizitează liceele ieşene pentru a le prezenta viitorilor absolvenţi oferta educaţională a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”. În perioada 23-27 noiembrie, 16 studenţi ai UAIC vor sta de vorbă cu elevi de a 12-a şi a 11-a din Judeţul Iaşi despre posibilităţile de continuare a studiilor, ajutându-i să aleagă facultatea potrivită şi să le prezinte perspectivele de carieră pe care le au după terminarea unei facultăţi.

Echipele, formate din trei-patru studenţi voluntari, vor intra în 21 de unităţi şcolare din Iaşi, Paşcani, Hârlău şi Târgu Frumos. În cadrul întâlnirilor, elevii vor putea afla informaţii despre facultăţile UAIC, despre ce înseamnă să fii student, despre ce vor studia la fiecare facultate în parte şi în ce domenii se vor putea angaja, mai departe. Anul acesta, un accent deosebit va fi pus pe specializările de ştiinţe exacte şi ştiinţe ale naturii, în încercarea de a atrage candidaţi motivaţi şi interesaţi de domeniile de vârf în cercetare şi inovare.

Miercuri, 25 noiembrie, Caravana Cuza ajunge la liceele:

• Liceul Teoretic „Ştefan cel Mare”, Hârlău, ora 10.00
  • Liceul Teoretic „Ion Neculce”, Târgu Frumos, ora 14.00
  • Liceul Teoretic „Al. I. Cuza”, ora 13.45
  • Grupul Şcolar Economic de Turism

Joi, 26 noiembrie, Caravana Cuza ajunge în liceele:

• Colegiul Naţional „M. Sadoveanu”, Paşcani, ora 11.30
  • Liceul “M. Costin”, Paşcani, ora 10.30
  • Grup Şcolar “M. Busuioc”, Paşcani, ora 10.00-12.00

Caravana Cuza, organizată de Centrul de Informare Profesională, Orientare în Cariera şi Plasament, va continua şi în primăvară în judeţele Botoşani, Suceava, Bistriţa Năsăud, Neamţ, Harghita, Vaslui, Bacau, Covasna, Vrancea, Braşov, Prahova, Buzău, Brăila, Galaţi, Tulcea şi Constanţa.

Mai vizitaţi şi: