Cardinal Zenon Grocholewski, prefect al Congregaţiei pentru Educaţia Catolică din Vatican, primeşte vineri, 5 noiembrie, ora 12.00, în Aula Magna „Mihai Eminescu” titlul de Doctor Honoris Causa.

Zenon Grocholewski s-a născut în Polonia în 1939. Aici a fost hirotonit preot în 1963. În 1972 a obţinut doctoratul în Drept Canonic la Universitatea Gregoriana din Roma. În 1974 a obţinut Diploma de Avocat la Sacra Romana Rota. În 1972 a început să lucreze pentru Sfântul Scaun, la Tribunalul Suprem Segnatura Apostolica, unde din 1982 şi până în 1998 a îndeplinit misiunea de secretar, iar din 1998 şi până în 1999 cea de prefect. Între timp, în 6 ianuarie 1983 a primit consacrarea episcopală din mâinile Papei Ioan Paul al II-lea şi în 16 decembrie a fost ridicat la demnitatea de arhiepiscop.

Din 15 noiembrie 1999 este Prefect al Congregaţiei pentru Educaţia Catolică, iar în Consistoriul din 21 februarie 2001 a fost creat Cardinal de Sfântul Părinte Ioan Paul al II-lea.

În Curia Romană a desfăşurat mai multe activităţi legate de pregătirea noului Cod de Drept Canonic, de reforma Curiei Romane şi de pregătirea Legii fundamentale a Statului Cetăţii Vaticanului. A fost membru al Comisiei de Disciplină a Curiei Romane, Preşedinte al Comisiei pentru Avocaţi, membru al Comitetului Pontifical pentru Congresele Euharistice Internaţionale şi Preşedinte al Curţii de Casaţie a Cetăţii Vaticanului.

În momentul de faţă este membru al Congregaţiilor pentru Doctrina Credinţei, pentru Cultul Divin şi Disciplina Sacramentelor, pentru Episcopi, pentru Evanghelizarea Popoarelor; este membru al Tribunalului Suprem Segnatura Apostolica şi al Consiliului Pontifical pentru Interpretarea Textelor Legislative; este Preşedinte al Operei Pontificale pentru Vocaţiile sacerdotale, al Comisiei Interdicasteriale Permanente pentru Formarea candidaţilor la Ordinele Sacre şi al Comisiei Interdicasteriale Permanente pentru o mai echitabilă împărţire a preoţilor în lume.

Cardinalul Grocholewski a fost Profesor la Facultatea de Drept Canonic a Universităţii Pontificale Gregoriana (1975-1999), a Universităţii Pontificale din Lateran (1980-1984) şi al „Studio Rotale” (1986-1998).

A publicat numeroase lucrări în diferite limbi. Este membru al Asociaţiei canoniştilor şi academician de onoare al Academiei Pontificale Sf. Toma de Aquino. A primit doctoratul „honoris causa” din partea mai multor Universităţi.