CSECentrul de Studii Europene (CSE) din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași a primit „Premiul de Excelenta pentru cercetare si formare in afaceri europene” din partea Institutului European din Romania în cadrul celei de a III-a ediţiii a Premiilor de Excelenţă IER. Distincția a fost acordată pentru contribuția CSE, în cei peste 10 ani de funcționare, la o mai bună cunoaștere, înţelegere și diseminare a realităţii europene în mediul academic. Mai multe detalii pot fi consultate pe această pagină .

Centrul de Studii Europene (CSE) a fost înfiinţat în anul 2000, ca rezultat al participării Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași la proiectul PHARE RO 9706-01-02 „Înfiinţarea de Centre de Excelenţă în Studii Europene”, coordonat de Institutul European din România. Centrul funcţionează ca departament inter-facultăţi, asociind resurse din domenii diferite ale studiilor europene (economie, drept, istorie, ştiinţe politice şi administrative, geografie, dezvoltare regională, altele) în realizarea unor programe specifice de educaţie, cercetare, formare profesională, documentare/informare. CSE organizează programe de master şi de formare continuă în studii europene şi în dezvoltare regională, elaborează studii şi cercetări, editează două reviste academice indexate în numeroase baze de date internaţionale şi o serie de publicaţii de carte de excelenţă în studii europene. Prin deschiderea către mediul extern, CSE participă la programe naţionale şi internaţionale de cercetare, mobilităţi, informare europeană, organizează evenimente adresate mediului academic şi publicului larg. Prin proiectele derulate, CSE este integrat în reţeaua acţiunilor Jean Monnet începând cu anul 1993, coordonează de 4 ani activitatea Centrului de Documentară Europeană (parte a Reţelei Europe Direct), iar din anul 2009 a devenit Centru de Excelenţă Jean Monnet, prin proiectul LLP 2009-2756/001-011.