Poster simpozion

O vedetă a postului BBC, profesor la Universitatea Oxford, va conferenţia la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”, în cadrul unui simpozion internaţional dedicat lui C.S. Lewis, celebrul autor al seriei pentru copii „Cronicile din Narnia”. Michael Ward este Senior Research Fellow, autor al unei monografii despre Lewis şi cunoscut ca prezentator al documentarului BBC „The Narnia Code” (Codul Narnia).

Profesorul Michael Ward este unul dintre cele 10 nume de sonoritate internaţională ce vor lua parte la simpozionul organizat de Facultatea de Litere, –Rationalistul Romantic – Viaţa, Bucuria şi Imaginaţia în Opera lui C.S. Lewis (The Romantic Rationalist. Life, Joy and Imagination in the Work of C.S. Lewis), ce va avea loc în perioada 7-8 noiembrie.

În deschiderea conferinţei, vor vorbi Excelenţa Sa Martin Harris, Ambasadorul Marii Britanii, precum şi Walter Hooper, fost secretar personal al lui C.S. Lewis, ce va transmite mesajul său prin intermediul unei înregistrări video de la Universitatea Oxford. Programul conferinţei cuprinde prelegeri despre opera lui C.S. Lewis – atât romanele sale, cât şi scrierile creştine – dar şi o piesă prezentată de o trupă de teatru din Marea Britanie.

Piesa de teatru

La eveniment vor lua parte şi dr. Danuț Manastireanu, director în cadrul World Vision International, prof. dr. John Lotz, profesor în cadrul Royal College of Surgeons of England şi prof.dr. Till Kinzel din cadrul Universităţii Paderbom, Germania.

Programul complet al evenimentului, precum şi lista vorbitorilor poate fi accesată pe site-ul simpozionului.

Deschiderea va avea loc joi, 7 noiembrie, în Aula Magna „Mihai Eminescu”, la ora 16.00.