În perioada 28 februarie – 2 martie, Facultatea de Drept din cadrul Universității ”Alexandru Ioan Cuza” din Iași a organizat runda națională a celei de-a 37-a ediții a  Telders International Law Moot Court Competition, unul dintre cele mai importante concursuri de procese simulate din Europa. Scopul acestuia este de a continua opera profesorului dr. Benjamin Marius Telders, care a devenit profesor de Drept internațional la Universitatea din Leiden în 1937.

În semn de prețuire pentru acesta, în fiecare an, cu ocazia Telders International Law Moot Court Competition, echipe din peste 40 de universități concurează în rundele naționale, iar echipele câștigătoare din fiecare țară participă la runda internațională, care are loc la Haga.

Anul acesta, au concurat la runda națională echipe de la Universitatea București, Universitatea de Vest Timișoara și Universitatea ”Lucian Blaga” din Sibiu. Juriul, alcătuit din cadre didactice ale Facultății de Drept din cadrul Universității ”Alexandru Ioan Cuza” din Iași, a declarat câștigătoare echipa Universității de Vest Timișoara, care va reprezenta România la runda finală a competiției, ce se va desfășura la Haga, în perioada 23-25 aprilie.