afis holender

Fostul director al Operei din Viena, domnul Ioan Holender, susţine miercuri, 20 octombrie, o conferinţă pentru studenţii şi profesorii Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”. Prelegerea, intitulata „Este România o ţară a culturii?”, va avea loc în Aula Magna „Mihai Eminescu” din clădirea principală a universităţii, cu începere de la ora 17.00. Accesul este liber.

Ioan Holender s-a născut la Timişoara la 18 iulie 1935. A părăsit România în 1959 după ce, fiind student la Politehnică, a fost exmatriculat în urma participării la mişcările studenteşti din 1956.

Ajuns în Austria, Ioan Holender a urmat Conservatorul din Viena şi a jucat aproape 30 de roluri lirice. În 1988 a fost numit secretar general al Operei din Viena, devenind apoi, în 1992, directorul general al celebrei instituţii de cultură. Contractul sau a fost prelungit de trei ori, sub trei guverne diferite şi acoperă un interval de 19 ani, până în iunie 2010. În timpul mandatelor lui Ioan Holender, cel mai longeviv director din istoria operei vieneze, cea mai importantă scenă a muzicii din Austria a cunoscut nu mai puţin de 93 de premiere cu distibutii de mare prestigiu.

În momentul de faţă, Ioan Holender predă la Conservatorul din Viena, este consilier al Operei Motropolitan din New York şi continuă să fie preşedinte şi director al Festivalului Internaţional „George Enescu”, funcţie pe care o exercită onorific. Ioan Holender este autor a două volume intitulate „Nu sun încă expirat – Amintiri” şi „De la Timişoara la Viena” (amintiri).

Conferinţa face parte din programul sărbătoririi a 150 de ani de la înfiinţarea primei universităţi din România.

150 ani 7