Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași este pe locul al treilea în România într-un top al universităților preocupate de accesul la cercetare. Topul este realizat sub egida Webometrics, o inițiativă a unui grup de cercetători spanioli ce urmăresc și ierahizează activitatea de publicare a rezultelor cercetării știinfice.

Pentru topul transparenței realizat de Webometrics a fost luat în considerare numărul total de citări ce aparțin celor mai importanți 10 cercetători ai fiecărei universități, pentru a elimina posibilitatea ca rezultatele să fie influențate de mărimea universității; tot pentru a preveni dezechilibrele, nu a fost luat în considerare primul cel mai citat autor al fiecărei Universități.

Pe baza punctajului obținut, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași ocupă locul al treilea din România. Clasamentul complet este disponibil aici.

„În acest clasament sunt monitorizate 12.000 de universități din totalul celor aprox. 20.000 câte sunt în momentul de față în lume, aceasta înseamnă că universitățile din România enumerate mai sus se plasează în primele 15 % dintre cele monitorizate și în grupul primelor 9% din totalul universităților existente. Rezultatele sunt surprinzător de bune, având în vedere gradul de finanțare al cercetării de la noi”, a declarat prof.univ.dr. Ionel Mangalagiu, prorector pentru programe de cercetare ştiinţifică şi transfer de cunoştinţe.

Punctajul pentru transparență urmează să fie folosit ca unul dintre cele patru criterii ce vor sta la baza realizării unei noi ierarhii Webometrics a universităților pentru anul 2017. În clasamentul Webometrics realizat în iulie 2016, UAIC a fost pe locul al treilea în România și pe locul 435 în Europa.