Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi a acordat astăzi, în Aula Magna, titlul de Doctor Honoris Causa profesorului universitar doctor Moshe Idel al Universităţii Ebraice din Ierusalim.

moshe idel

Evenimentul a fost deschis cu citirea Laudatio de catre prof.univ.dr. Nicu Gavriluţă, decanul Facultăţii de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice. Moshe Idel, “un savant şi un om extraordinar, a cărui operă a revoluţionat deja toate cunoştinţele noastre despre Kabbalah…Marele semiotician şi romancier Umberto Eco preţuieşte în mod deosebit opera lui Idel…Idel a parcurs zeci de mii de manuscrise. Astăzi este singurul om din lume înzestrat cu această cunoştinţă, pe care nimeni înaintea sa n-a avut-o” – aşa scria în 13 octombrie 1990 Ioan Petru Culianu, citat în Laudatio de profesorul Nicu Gavriluţă.

moshe idel1

A urmat citirea diplomei în limba latină şi implicit în limba română de către rectorul universităţii, prof.dr. Vasile Işan. Rectorul Vasile Işan, a precizat că decernarea acestui titlu extraordinar savantului cercetator este “un bun început pentru o colaborare intelectuală”.

În continuare, Moshe Idel a susţinut o scurtă prelegere, amintind de legătura lui cu oraşul Iaşi şi cu “Universitatea Alexandru Ioan Cuza” şi precizând că “ambianţa moldovenească nu a dispărut din viaţa sa, precum nici accentul său moldovenesc”. Inspirat de Dimitrie Cantemir şi fascinat de Bucovina, cercetătorul a afirmat că a fost curios să descopere peisajul intelectual în care a copilărit şi pe care, precizează el “nu l-am cunoscut”. La final, rectorul universităţii, prof. dr. Vasile Işan i-a propus savantului să publice urmatoarea sa carte la Editura Universităţii asigurându-l de sprijinul necondiţionat al editurii.

Cadrul festiv a fost susţinut de cele două coruri prezente la decernare, “Gaudete” al Facultăţii Romano-Catolică şi “Theologus” al Facultăţii de Teologie Ortodoxă, care au cântat “La mulţi ani!”.

moshe idel2