Prof. Dr. Doina Balahur de la Facultatea de Filosofie și Știinte Social Politice a devenit  membră a Comitetului de Management al Acțiunii COST IS1311, INTERGENERATIONAL FAMILY SOLIDARITY ACROSS EUROPE. Prin această participare, Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” se integrează într-o nouă rețea Europeana COST care-și va desfășura activitatea de cercetare pe o perioadă de patru ani, până în mai 2018. Proiectele Europene COST sunt finanțate de Programul Cadru de Cercetare al Comisiei Europene “Orizont 2020” și vizează constituirea unor rețele europene de cercetare știintifica in scopul dezvoltării cooperării tehnico-științifice între universități și institute de cercetare din Europa. După cum prevede Memorandumul proiectului(MoU), Acțiunea COST IS1311 va coordona cercetarea europeană în domeniul solidarității familiale intergeneraționale precum si beneficiile sale in domenii cheie ale vieții sociale, cum ar fi educația, munca, sănătatea și dezvoltarea umană. La acesta Acțiune COST IS1311, coordonată de Prof. Anne Marie Fontaine de la Universitatea Porto (Portugalia), participă universități și institute de cercetare din 26 de state europene.