În perioada 31 iulie – 6 august s-a desfăşurat la Blagoevgrad, Bulgaria, International Mathematics Competition for University Students, concurs internaţional aflat la cea de-a 24-a ediţie organizat de University College London.

Studenții Universității „Alexandru Ioan Cuza” au avut câștigat medalie de aur, prin Ovidiu Avădanei (Facultatea de Matematică, anul II) și două mențiuni – prin Victor Talif (Facultatea de Informatică, anul III) și Cezar Port (Facultatea de Matematică, anul II). Echipa de la Facultatea de Matematică a fost coordonată de conf. dr. Claudiu Volf.

International Mathematics Competition este un concurs de tradiţie şi cu un nivel ridicat de dificultate, deschis studenţilor din anii I – IV. La ediţiile precedente au participat studenţi din mai mult de 200 de universităţi din peste 50 de ţări.

(De la stânga la dreapta): Cezar Port, Ovidiu Avădanei și Victor Talif