La sfârșitul anului trecut, o studentă la Facultatea de Educație Fizică și Sport, membră a Lotului Olimpic de Haltere, a fost medaliată cu bronz la două competiții internaționale importante. Loredana-Petronela Heghiș a reprezentat Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași la Campionatele Mondiale Universitare desfașurate în perioada 6-7 decembrie la Chiang Mai- Thailanda, unde a obținut medalia de bronz la categoria de greutate 58kg. În luna noiembrie, sportiva obținuse aceeași performanță în cadrul Campionatelor Europene de Juniori și Tineret de la Limassol (Cipru).

De asemenea, la începutul lunii noiembrie, Loredana-Petronela Heghiș a facut parte din delegația României care a participat la Campionatele Mondiale de la Almaty-Kazakhstan. Rezultatele sale de la Campionatele Mondiale au contribuit la totalul de puncte acumulate de echipa de haltere a României, în vederea participării la Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro din 2016.