zpd

În perioada 15-17 aprilie, elevii de liceu sunt aşteptaţi să participe la târgul educaţional al Universităţii „Alexandru
Ioan Cuza” din Iaşi.

La Zilele Porţilor Deschise, elevii din anii terminali vor putea afla toate informaţiile despre admiterea din 2011 la facultate şi se vor putea simţi cu adevărat studenţi, participând la cursuri, seminarii, laboratoare, lecţii demonstrative şi ateliere.
Punctul principal de atracţie va fi Sala Paşilor Pierduţi, unul dintre obiectivele turistice ale Iaşului, dar şi locul în care cele 15 facultăţi ale Universităţii îşi vor prezenta oferta de admitere şi îi vor informa pe elevi despre ce pot studia, despre modalitatea de admitere la facultate şi oprotunităţile de neegalat ale studenţiei „la Cuza”: educaţie de cea mai bună calitate, stagii de practică în fiecare domeniu, peste 500 de burse în străinătate oferite anual.

Cu aproximativ 2000 de participanţi anual, evenimentul din acest an va avea o amploare deosebită, deoarece va combina un târg educaţional, cu standuri ale fiecărei facultăţi, cu un weekend al porţilor deschise.

Dintre cele mai interesante activităţi pentru elevi, menţionăm:

• Cum se măsoară radioactivitatea? – un laborator organizat de Facultatea de Fizică
  • Descoperiţi Universul – o incursiune de o oră în Planetariul Facultăţii de Matematică
  • Cum să alegi facultatea care ţi se potriveşte? – un workshop susţinut de consilierii în carieră ai universităţii
  • Introducere în criminalistică – o vizită în incinta laboratorului universitar de criminalistică din România
  • Întâlniri cu decanii
  • Turul Universităţii şi al campusului

Pentru a afla care sunt celelalte 50 de activităţi la care pot participa, precum şi pentru a se înscrie, elevii pot accesa pagina dedicată evenimentului aici.