Departamentul de Finanţe, Monedă şi Administraţie publică din cadrul Facultății de Economie și Administrarea Afacerilor a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași și Primăria Municipiului Iași au demarat programul de mentorat dedicat studenților înscriși la specializarea Administrație publică. Debutul programului de mentorat pentru prima serie de studenți selectați a avut loc marți, 20 decembrie 2016, la sediul Primăriei Iași, în prezența Primarului Municipiului Iaşi, Mihai CHIRICA,  conf.  univ. dr. Florin OPREA, lect. univ. dr. Elena CIGU şi lect. univ. dr. Carmen TODERAŞCU. Cu această ocazie, studenții au colindat pe toți cei prezenți la acest eveniment.

Programul de mentorat a fost anunțat chiar de către primarul Mihai Chirica la Festivitatea de Deschidere a Anului Universitar, în aula UAIC. Atunci, primarul a spus că în calitatea sa de absolvent al Universității, își dorește să sprijine în acest fel o serie de studenți de la Administrație Publică, pentru ca aceștia să poată învăța cât mai multe dintre aspectele practice ale activității în administrația publică.