Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi a acordat titlul de Doctor Honoris Causa Majestăţii Sale, Regele Mihai I al României. Ceremonia a avut loc marţi, 8 mai, la Palatul Regal Elisabeta din Bucureşti. Având în vedere că Majestatea Sa se afla în străinătate, distincţia a fost acceptă de către Alteţa Sa, Principesa Margareta.

La evenimentul desfăşurat în Sala Regilor au participat 28 de profesori ai Universităţii: rectorul, preşedintele Senatului, prorectori, decani şi membri ai Senatului.

„Majestatea Voastră actualizează din istoria noastră tot ceea ce are aceasta mai bun”, se menţionează în Laudatiorostit de prof.univ.dr. Alexandru Platon, de la Facultatea de Istorie. Laudatio a evidenţiat importanţa istorică a rolului Majestătii Sale, Regele Mihai I, în istoria contemporană a Romaniei, iar componenţa comisiei de Laudatio denotă acordul istoricilor din centrele universitare tradiţionale asupra acestui rol. (Citiţi Laudatio în întregime)

Rectorul Universităţii, prof.univ.dr. Vasile Işan, dând citire diplomei acordate de Senatul Universităţii, a precizat că „Se acordă titlul de Doctor Honoris Causa al Universităţii „ Alexandru Ioan Cuza ” Majestății Sale Regele Mihai I al României pentru că a servit, întotdeauna, cu loialitate, abnegație și curaj interesele fundamentale ale poporului român”.

„Eu nu privesc acest gest ca pe o recompensă personală” – se arată în mesajul Majestăţii Sale, citit de către Alteța Sa Regală Principele Radu – „ci mai degrabă ca pe un omagiu adus generaţiilor care au suferit pentru a vedea România democratică, prosperă şi liberă. Tinerii de astăzi de pe băncile Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” se vor bucura de roadele acestor binecuvântări, în deceniile care vor urma” (Citiţi discursul complet)

Comisia de elaborare a Laudatio a fost alcătuită din:

• Profesor univ. dr. Vasile IŞAN

Rectorul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi