Profesorul Serge Moscovici va primi titlul de Doctor Honoris Causa al Universităţii “Alexandru Ioan Cuza”. Propunerea de acordare a titlului a fost făcută de Facultatea de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei, cu ocazia aniversării a zece ani de la înfiinţarea facultăţii.

Serge Moscovici este iniţiatorul teoriei reprezentărilor sociale şi ocupă în prezent postul de director al Laboratorului European de Psihologie Socială din cadrul Fundaţiei “Maison des sciences de l’homme” din Paris. În această calitate Serge Moscovici a sprijinit mai multe proiecte de cercetare ale facultăţii ieşene şi a cooptat în echipele sale de cercetare internaţionale profesori de la Facultatea de Psihologie.

Serge Moscovici s-a născut în România, ţară pe care a părăsit-o la vîrsta de 22 de ani şi este tatăl fostului raportor al Parlamentului European, Pierre Moscovici.

Din comisia de acordare a premiului fac parte:

• Prof.univ.dr. Dumitru Oprea, rectorul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza”
  • Prof.univ.dr. Teodor Cozma – decanul Facultăţii de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei
  • Prof.univ.dr. Adrian Neculau –şef al catedrei de Psihologie
  • Prof.univ.dr. Annamaria Silvana de Rosa, coordonator al Scolii Doctorale Europene „Reprezentări sociale şi comunicare”, Universitatea „La Sapineza” din Roma
  • Prof.univ.dr. Luminiţa Iacob, prorector UAIC

În cadrul manifestărilor aniversare de la Facultatea de Psihologie, vor mai fi conferite alte două titluri de profesori de onoare: domnului Jean Marie Barthelemy, profesor la Universitatea Savoie (Franţa) şi doamnei Annamaria Silvana Rosa.