Ro-UE

Aproximativ 60 de studenți străini au început, ieri, cursuri de limbă română la Universitatea “Alexandru Ioan Cuza”. Până la sfârșitul lunii septembrie, catedra de limbă română pentru studenți străini organizează două tipuri de cursuri:

• cursuri intensive de limbă pentru studenții Erasmus (EILC) – la acestea participă 28 de studenți LLP-Erasmus,din Austria, Germania, Spania, Franța, Italia, Portugalia și Turcia. După luna septembrie, cursanții vor studia ca studenți Erasmus la alte universități din țară și din Iași, iar o parte dintre ei vor rămâne la UAIC
  • cursuri de limbă română pentru studenții Erasmus Mundus, la care participă 30 de studenți din Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Ucraina și Israel. Aceștia sunt bursieri ai programelor Erasmus Mundus IANUS și EDEN, două proiecte cu finanțare europeană coordonate de Universitatea “Alexandru Ioan Cuza”, care promovează cooperarea între instituţii de învățământ superior din țări UE și non-UE.

Cursurile de limba română pentru viitorii studenți Erasmus se organizează în fiecare an. În plus, în 2013, studenții care au absolvit nivelul de “începător” vor putea continua cursurile cu nivelul “intermediar” în lunile octombrie, noiembrie și decembrie.