Facultatea de Filosofie şi Ştiinţe Social – Politice

Director:  Conf.univ.dr. Ilie FÂRTE

Specializări

Studii universitare

• de licenţă (6 semestre):
      • Filosofie (IF)
      • Sociologie (IF)
      • Resurse umane (IF)
    • Ştiinţe politice
      • Ştiinţe politice (IF și ID)
    • Asistenţă socială
      • Asistenţă socială (IF și ID)
    • Ştiinţe ale comunicării
      • Comunicare şi relaţii publice (IF și ID)
    • Relaţii internaţionale şi studii europene
      • Relaţii internaţionale şi studii europene (IF)

Pentru detalii parcurgeţi Ghidul de studii.

• de masterat (4 semestre):
    • Sociologie

• Securitate comunitară şi controlul violenţei (IF)
    • Asistenţă socială
      • Familia şi managementul resurselor familiale (IF)
      • Masterat european de protecţie a drepturilor copilului (IF)
      • Supervizare şi planificare socială (IF)
      • Probaţiune, mediere şi asistenţa socială a victimelor infracţiunilor (IF)
    • Ştiinţe politice
      • Politici publice şi management instituţional (IF)
      • Studii europene de integrare şi securitate (IF)
      • Marketing politic şi comunicare (IF)
      • Studii de dezvoltare internaţională (în limba engleză) (IF)
    • Filosofie
      • Filosofie aplicată şi management cultural (IF)
      • Filosofie şi ştiinţe sociale (interdisciplinar cu domeniile: Sociologie, Ştiinţe politice) (IF)
    • Ştiinţe ale comunicării
      • Relaţii publice şi publicitate (IF)

Pentru detalii parcurgeţi Ghidul de studii.

• de doctorat (6 semestre).
    • Ştiinţe ale comunicării

Pentru detalii parcurgeţi Ghidul de studii.

filosofie04

Prezentare

Facultatea de Filosofie a reprezentat, în 1860, nucleul Universității din Iași, alături de Facultățile de Teologie și de Drept. De-a lungul timpului, în amfiteatrele facultății au conferențiat unele dintre cele mai ilustre nume ale intelectualității românești: Titu Maiorescu, Vasile Conta, Simion Bărnuțiu, Dimitrie Gusti, Ștefan Zeletin, Ion Petrovici, Mihai Ralea, Petre Andrei, Alexandru Claudian, Ștefan Bârsănescu, Vasile Pavelcu, Petre Botezatu, Ernest Stere.

De-a lungul deceniilor, facultatea și-a extins aria de activitate și colaborare, stabilind parteneriate cu instituțiile academice semnificative din România și cu angajatori publici și privați din domeniile filosofiei, sociologiei, științelor politice, relațiilor internaționale și studiilor europene, asistenței sociale, resurselor umane, științelor comunicării și relațiilor publice.

Studenții, masteranzii și doctoranzii facultății pot beneficia de stagii de studii și practică în străinătate, în primul rând în cadrul programului european Erasmus+, fructificând relațiile pe care Facultatea de Filosofie și Științe Social-Politice din Iași le are cu peste 60 de universități (din țări precum Germania, Franța, Spania, Portugalia, Italia, Grecia, Marea Britanie, Olanda, Polonia, Belgia, Danemarca, Norvegia, Suedia, Elveția, Turcia, Republica Moldova, Ucraina, Belarus, Letonia, Lituania, Estonia, Georgia, Armenia, Azerbaidjan, dar și Statele Unite ale Americii sau Canada).

Cu o preocupare permanentă pentru pregătirea profesională a studenților săi, facultatea a încheiat peste 50 de parteneriate cu instituții publice,  ONG-uri și companii, oferindu-le studenților posibilități de practică, voluntariat, internship-uri și colaborări care constituie platforme pentru angajări viitoare. În plus, facultatea organizează periodic dialoguri între studenți și specialiști reputați din domeniile sale de activitate.

Absolvenții Facultății de Filosofie și Științe Social-Politice pot urma o carieră de succes în domenii precum: învățământ preuniversitar și universitar, cultură, cercetare științifică, administrație publică locală și centrală, comunicare și relații publice, mass-media, studii de piață și de sondare a opiniei publice, resurse umane, politologie, relații internaționale și studii europene, politici sociale, politici publice și servicii sociale.

Biblioteca de Filosofie se găseşte lângă Casa de Cultură a Studenţilor, Str. Lăpuşneanu, nr. 11, 700750, Iaşi, Telefon: 0232 20 1155.

Vezi Turul Virtual